Կ. Վարդանյան. Արտադրում ենք... չենք կիրառում
Հունիսի 9-10-ը Երևանում կանցկացվի «DigiTec Business» 3-րդ ամենամյա ցուցահանդես-ֆորումը: Այս տարի այն կրում է «Բիզնեսի և տեխնոլոգիաների երկխոսություն» խորագիրը: Ֆորումի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ): Ֆորումը կբացի ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ֆորումի նպատակն է` նպաստել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ներդրմանը տնտեսության այլ ոլորտներում, ներկայացնել հայաստանյան և միջազգային ընկերությունների ՏՀՏ ապրանքներ և ծառայություններ, որոնք նախատեսված են տնտեսության այլ ճյուղերի արդիականացման համար:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման առումով Հայաստանը գտնվում է վերջին տեղերում: Արտադրման առումով` որակական տեսանկյունից, գտնվում է առաջին տեղերում»,- Aysor-ի հետ զրույցում փաստեց ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով, այն ինչ արտադրում ենք, մենք չենք կիրառում` թե՛ բիզնես, թե՛ պետությունը, թե՛ անհատը. «Որպեսզի այդ փոսից դուրս գանք, նախագծել ենք այս բիզնես ֆորումը, որը նվիրված է հենց ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների կիրառմանը բիզնեսում»: Կ. Վարդանյանը հայտնեց, որ այս առումով շուրջ 5000-6000 բիզնեսմենների հրավիրել են, սպասում են շուրջ 1500-ի: Այս տարի ակնկալվում է նաև լայն միջազգային մանակցություն DigiTec Business-ին, մասնավորապես` հարավային և արևելյան եվրոպական երկրներից, այդ թվում` Բուլղարիայից, Ալբանիայից, Կոսովոյից, Սերբիայից, Ռումինիայից, Մակեդոնիայից և Մոլդովայից:
«Այս լուրջ հետաքրքրությունը մեզ հուսադրում է, որ հետագայում այլ երկրներից նույնպես միջազգային մասնակցություն կլինի»,- նշեց Կ. Վարդանյանը:
Տարեցտարի, ըստ Կ. Վարդանյանի, ավելանում է «DigiTec Business» ֆորում ցուցահանդեսի մասնակիցների թիվը. առաջին տարվա 19 տաղավարի փոխարեն այս տարի 35 տաղավար է լինելու:
Հավելենք, որ ֆորումին կից նախատեսվում են նաև այլ միջոցառումներ` կոնֆերանսերի և սեմինարների շարք, կներկայացվեն ՏՀՏ ընկերությունների կողմից նախագծված վերջին լուծումներն ու ծառայությունները, որոնք նախատեսված են պետական մարմինների և գործարարների համար, Start up ֆորում, որին կմասնակցեն շուրջ 10 հայաստանյան նորաստեղծ ՏՀՏ ընկերություններ: Ֆորումում ներկայացվող հիմնական ծառայությունները ներառում են բանկային և ֆինանսական սեկտորի, փոքր և միջին ձեռնարկությունների, զբոսաշրջության, պահեստավորման, առևտրի, շինարարության, տրանսպորտի և բեռնափոխադրումների, բժշկական և դեղագործական սեկտորի և այլ ոլորտները:
Հիշեցնենք, որ առաջին անգամ ֆորումն անցկացվել է 2008 թ-ին: Ֆորումն ունեցել է շուրջ 1200 այցելու, որոնց գերակշռող մասը պետական գերատեսչությունների և մասնավոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ էին: Արդեն 2009 թ-ին ացելուների թիվը հասել է 1500-ի:

The Third International DigiTec Business Forum Exhibition will take place in Yerevan on June 9-10. The theme for this year’s forum is “Dialogue of Business and Technologies.” The forum is organised by the Union of Information Technology Enterprises of Armenia (UITE) and aims at promotion of using of the informational and telecommunication technologies in the economical and other spheres. Its focus is also to present both Armenian and international IT products and services aiming at modernization of other spheres.
“By assessment of using the IT, Armenia takes the last place, while it is number one producer of the qualified services,” told Aysor UITE’s Director Karen Vardanian. He pointed that those products made in Armenia have use neither in business nor in the governmental management.
“With an aim to solve this situation, we have decided to hold this forum that aims at using the informational technologies in the business,” he said adding that the list of participants of the event includes nearly 1,500 people.
The forum will gather together participants from Eastern and Western Europe, Bulgaria, Albania, Kosovo, Serbia, Romania, Macedonia and Moldova. The event includes conferences, seminars and presentations in addition to the forum. Included in the main services of the presented programs are banking, financial sectors, small and middle businesses, tourism, transportation, medical and pharmaceutical industries, etc.
The forum was held for the first time in 2008. More than 1200 representatives of the governmental management and private business participated in 2008’s event. Number of participants increased to 1,500 in 2009. This year more than 5,000 invitations were sent.