Կ. Վարդանյան. Արտադրում ենք... չենք կիրառում
Հունիսի 9-10-ը Երևանում կանցկացվի «DigiTec Business» 3-րդ ամենամյա ցուցահանդես-ֆորումը: Այս տարի այն կրում է «Բիզնեսի և տեխնոլոգիաների երկխոսություն» խորագիրը: Ֆորումի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ): Ֆորումը կբացի ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ֆորումի նպատակն է` նպաստել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ներդրմանը տնտեսության այլ ոլորտներում, ներկայացնել հայաստանյան և միջազգային ընկերությունների ՏՀՏ ապրանքներ և ծառայություններ, որոնք նախատեսված են տնտեսության այլ ճյուղերի արդիականացման համար:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման առումով Հայաստանը գտնվում է վերջին տեղերում: Արտադրման առումով` որակական տեսանկյունից, գտնվում է առաջին տեղերում»,- Aysor-ի հետ զրույցում փաստեց ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով, այն ինչ արտադրում ենք, մենք չենք կիրառում` թե՛ բիզնես, թե՛ պետությունը, թե՛ անհատը. «Որպեսզի այդ փոսից դուրս գանք, նախագծել ենք այս բիզնես ֆորումը, որը նվիրված է հենց ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների կիրառմանը բիզնեսում»: Կ. Վարդանյանը հայտնեց, որ այս առումով շուրջ 5000-6000 բիզնեսմենների հրավիրել են, սպասում են շուրջ 1500-ի: Այս տարի ակնկալվում է նաև լայն միջազգային մանակցություն DigiTec Business-ին, մասնավորապես` հարավային և արևելյան եվրոպական երկրներից, այդ թվում` Բուլղարիայից, Ալբանիայից, Կոսովոյից, Սերբիայից, Ռումինիայից, Մակեդոնիայից և Մոլդովայից:
«Այս լուրջ հետաքրքրությունը մեզ հուսադրում է, որ հետագայում այլ երկրներից նույնպես միջազգային մասնակցություն կլինի»,- նշեց Կ. Վարդանյանը:
Տարեցտարի, ըստ Կ. Վարդանյանի, ավելանում է «DigiTec Business» ֆորում ցուցահանդեսի մասնակիցների թիվը. առաջին տարվա 19 տաղավարի փոխարեն այս տարի 35 տաղավար է լինելու:
Հավելենք, որ ֆորումին կից նախատեսվում են նաև այլ միջոցառումներ` կոնֆերանսերի և սեմինարների շարք, կներկայացվեն ՏՀՏ ընկերությունների կողմից նախագծված վերջին լուծումներն ու ծառայությունները, որոնք նախատեսված են պետական մարմինների և գործարարների համար, Start up ֆորում, որին կմասնակցեն շուրջ 10 հայաստանյան նորաստեղծ ՏՀՏ ընկերություններ: Ֆորումում ներկայացվող հիմնական ծառայությունները ներառում են բանկային և ֆինանսական սեկտորի, փոքր և միջին ձեռնարկությունների, զբոսաշրջության, պահեստավորման, առևտրի, շինարարության, տրանսպորտի և բեռնափոխադրումների, բժշկական և դեղագործական սեկտորի և այլ ոլորտները:
Հիշեցնենք, որ առաջին անգամ ֆորումն անցկացվել է 2008 թ-ին: Ֆորումն ունեցել է շուրջ 1200 այցելու, որոնց գերակշռող մասը պետական գերատեսչությունների և մասնավոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ էին: Արդեն 2009 թ-ին ացելուների թիվը հասել է 1500-ի:

К.Варданян: Продукция и услуги сферы ИКТ не используются …
В Ереване 9-10 июня будет проведен 3-я международная выставка-форум «DigiTec Business». В нынешнем году «DigiTec Business» пройдет под девизом «Диалог бизнеса и технологий». Форум организован Союзом предприятий информационных технологий Армении (UITE).
Цель форума – содействовать внедрению информационных и телекоммуникационных технологий в экономику и другие сферы, представить IT продукцию и услуги армянских и международных компаний, которые предусмотрены для модернизации других отраслей.
«По применению информационных технологий Армения находится на последнем месте, а по производству, с качественной точки зрения – на первом месте», - сообщил в беседе с корреспондентом Aysor директор UITE Карен Варданян.
По словам К.Варданяна, то что производится в Армении не применяется как в бизнесе, так и в государственной системе.
«Чтобы выйти из этой ситуации, мы предприняли проведение этого форума, который посвящен именно применению информационных технологий в бизнесе», - отметил он. Директор UITE сообщил, что к участию в форуме приглашены порядка 5000-6000 предпринимателей, ожидается порядка 1500 участников.
В нынешнем году предусматривается и широкая международная представленность на выставке-форуме «DigiTec Business», в частности, будут участники из стран восточной и западной Европы, в том числе Болгарии, Албании, Косово, Сербии, Румынии, Македонии и Молдовы.
«Серьезный интерес к форуму вселяет надежду, что в дальнейшем можно ожидать участия также представителей других стран», - отметил К.Варданян.
Отметим, что наряду с проведением форума предусмотрены и других мероприятий – конференции, семинары, на которых будут представлены последние спроектированные решения и услуги компаний сферы IT, «Start up» форум, в котором будут участвовать 10 новых армянский компаний в сфере информационных и телекоммуникационных технологий. Представленные на форуме основные услуги включают банковский и финансовый сектор, малые и средние предприятия, сферу туризма, торговли, строительства, транспорта и грузоперевозок, медицинской и фармакологической отрасли и т.д.
Напомним, что впервые форум был проведен в 2008 году. В нем участвовало 1200 представителей из государственных учреждений и частного сектора. Уже в 2009 году число участников достигло 1500 человек.