Իսրայելը մերժել է ծովային գրոհի միջազգային հետաքննությունը
Իսրայելը մերժել է «Ազատության նավախմբի» գրոհի վերաբերյալ միջազգային հետաքննության անցկացումը: Այս մասին հայտնել է իսրայելական կառավարության մամլո քարտուղար Մարկ Ռեգևը, ով հայտարարել է, որ միջազգային հետաքննության անցկացումը համազոր է երկակի չափանիշների քաղաքականության, քանի որ Իրաքում կամ Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի կամ Մեծ Բրիտանիայի զինվորների կողմից իրականացված գործողությունները հետաքննում են հենց այդ երկրները:
Նշենք, որ Միացյալ Նահանգներն արդեն կողմ են արտահայտվել Իսրայելի կողմից հետաքննության անցկացմանը և հայտարարել են, որ կճանաչեն դրա արդյունքները:
Բացի այդ, Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն հանդես է եկել հայտարարությամբ, ըստ որի` դեպի Գազա ուղևորվող իռլանդական «Ռեչել Կորրի» նավին Իսրայելը չի թույլատրի հասնել Գազայի հատված:
Վարչապետը նշել է, որ այդ նավը կուղեկցվի դեպի Աշդոդա նավահանգիստ, որտեղ բեռների զզնում կանցկացվի, այնուհետև միայն դրանք կփոխանցվեն Գազայի հատված:
Իսկ նախօրեին Թել-Ավիվում Թուրքիայի դեսպանատան առջև բողոքի ակցիաներ են անցկացվել` ընդդեմ այս երկրի թշնամական քաղաքականության:
Մասամբ փակելով քաղաքի գլխավոր փողոցներից մեկը` ակցիայի մասնակիցները ձեռքերին պահել են պաստառներ` «Էրդողան – ֆաշիստ», «Էրդղան = վտանգ», «Իսրայելն ունի ինքնապաշտպանության իրավունք» գրառումներով:
Թուրքիայում ևս բողոքի ցույցեր են ընթանում, ինչի հետևանքով իսրայելական իշխանությունները դուրս են բերել այստեղից դիվանագիտական անձնակազմի ընտանիքները և խորհուրդ տվել Իսրայելի քաղաքացիներին խուսափել Թուրքիա այցելելուց:

Израиль отверг международное расследование захвата флотилии
Израиль отверг призывы к проведению международного расследования обстоятельств захвата "Флотилии свободы", в ходе которого погибли девять пропалестинских активистов.
Как сообщает BBC Russians, пресс-секретарь израильского кабинета Марк Регев заявил, что требования о проведении международного расследования равносильны политике двойных стандартов.
По словам Регева, когда американские или британские войска обвиняют в убийстве мирных жителей в Ираке или Афганистане, то расследование проводят непосредственно США или Британия.
Израиль уже объявил о начале расследования обстоятельств захвата "Флотилии свободы". Министр иностранных дел Израиля Авиглор Либерман дал понять, что к работе израильской комиссии могут допустить международных наблюдателей.
Соединенные Штаты заявили, что признают результаты израильского расследования.
Комет того, глава израильского правительства Биньямин Нетаньяху выступил с заявлением, согласно которому Израиль не пропустит к сектору Газа ирландское судно с правозащитниками "Рэчел Корри".
"Мы не позволим судам причаливать к Газе. Ни сейчас, ни позже. Мы собираемся направить судно "Рэчел Корри" в порт Ашдода и передать гражданские грузы в сектор Газа после проверок на безопасность", - как сообщает РИА Новости, заявил Нетаньяху на закрытом совещании семи ключевых министров.
Между тем, накануне сотни израильтян пикетировали в четверг посольство Турции в Тель-Авиве, протестуя против недружественной реакции страны, до недавних пор считавшейся главным союзником Израиля в регионе, на перехват "Флотилии свободы".
Частично перекрыв одну из центральных улиц города, участники тель-авивской демонстрации держали плакаты "Друзья? Ха!", "Эрдоган - фашист", "Эрдоган = опасность", "У Израиля есть право на самозащиту".
Согласно РИА Новости, демонстранты бросили в сторону посольства несколько камней и шумовую гранату.
В Турции проходят еще более массовые манифестации, заставившие власти Израиля эвакуировать оттуда семьи своих дипломатов и рекомендовать согражданам воздержаться от поездок в эту страну.