Իրանի դեմ պատժամիջոցները ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն կքննարկի հաջորդ շաբաթ
ԱՄՆ-ն հույս ունի, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն արդեն հաջորդ շաբաթ կքննարկի և դրական եզրակացություն կտա Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: Այդ մասին, ըստ ՌԻԱ-Նովոստի գործակալության, հայտարարել է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Գիբսը:
«Մենք գիտենք, որ պատժամիջոցների նախագիծն արդեն ներկայացվել է ՄԱԿ ԱԽ, և գտնում ենք, որ դրանց շուրջ քվեարկությունը տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ: Մենք հույս ունենք, որ դրանք կհաստատվեն»,- ասել է նա այսօր ասուլիսի ժամանակ:
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ իրավիճակի կարգավորման միջնորդ հանդիսացող «վեցնյակի» (ՌԴ, ԱՄՆ, ՉԺՀ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա և Գերմանիա) ներկայացուցիչները ներկայումս քնարկում են Իրանի դեմ հնարավոր լրացուցիչ պատժամիջոցների կիրառման մասին բանաձևի նախագիծը:

US seeks for UN vote on sanctions against Iran by next week
The United States said Thursday it hopes the UN Security Council will vote on tough new sanctions against Iran by June 20 or June 21, State Department spokesman Philip Crowley told reporters.
"We are going to put forward this resolution in the coming days. And we expect all responsible members of the international community to support the resolution," he said.
Last month the United States introduced a draft resolution to impose tough new sanctions on Iran, saying that it had the support of Russia, China, Britain and France. The six, including Russia, US, China, France, Germany and Great Britain, have been discussing the draft resolution on new sanctions against Iran.