Հայ բռնցքամարտիկների հաջող մեկնարկը Եվրոպայի առաջնությունում
Մայիսի 6-ին Մոսկվայում մեկնարկել է բռնցքամարտի Եվրոպայի 2010 թ. առաջնությունը։ Հայաստանի հավաքականի կազմում հաջող է սկսել ելույթները 81 կգ քաշային Արթուր Խաչատրյանը։ Նա առաջին մրցամարտում 7:2 հաշվով առավելության է հասել Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Ռամոզան Մագոմեդովի նկատմամբ, իսկ այնուհետև 13:3 հաշվով հաղթել է հույն Իոանիս Միլիտոպոլուսին: Եվրոպայի փոխչեմպիոն Ցոլակ Անանիկյանը (91 կգ) 4:0 հաշվով պարտության է մատնել լեհ Մաթեուս Մալույդային, իսկ 54 կգ քաշային Կարեն Այլազյանը, ով Եվրոպայի 2009 թ. երիտասարդների չեմպիոն է, 2:11 հաշվով զիջել է իռլանդացի երիտասարդ բռնցքամարտիկ Ջոն Նևինին, ով 2008 թ. Պեկինի Օլիմպիական խաղերի մասնակից է։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Հայաստանի հավաքականի կազմում ևս 5 մարզիկներ են ռինգ մտել: Նրանցից 4-ը վստահ հաղթանակ են տոնել և դուրս են եկել հաջորդ փուլ: Ընդհանուր առմամբ` պայքարը թողել են մեր ընտրանու 2 անդամներ, իսկ 48 կգ քաշային Հովհաննես Դանիելյանը և 60 կգ Արա Պուլուզյանը դեռ ասպարեզ դուրս չեն եկել։ 51 կգ Դերենիկ Գիժլարյանը 16։4 հաշվով պարտության է մատնել հունգարացի Նորբերտ Կալուցային։ 2008 թ. Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Հրաչյա Ջավախյանը (64 կգ) 11։2 հաշվով ջախջախել է Ալեքսանդր Վասիլևին (Ֆինլանդիա)։ 69 կգ քաշայինների պայքարում Սամվել Մաթևոսյանը 0։18 հաշվով զիջել է Ֆրանսիան ներկայացնող Ալեքսիս Վաստինին։
75 կգ քաշայինների պայքարում աշխարհի փոխչեմպիոն Անդրանիկ Հակոբյանը 13։2 հաշվով առավելության է հասել խորվաթ Սանին Պոր Վրոչի նկատմամբ։

The European Boxing Championship started in Moscow on June 5 gathering together participants from various countries, among them Armenia. It’s expected that Russia’s key rivals to fight for the champion title are Italy and Ukraine.
Armenian team’s Artur Khachatrian (in the 81 kg) performed a successful start and won 13:3 over Greece’s Ioanisu Militopolsu, following the 7:2 victory over Azerbaijan’s Ramazan Magomedov in the first round.
The European champion Tsolak Ananikian (in the 91 kg) won over Pole Mateush Malouyda, and the European champion of 2009 Karen Aylazian (in the 54 kg) lost to Irish boxer John Nevin.
A spokesperson to the Ministry of Sport and Youth Affairs of Armenia said that 5 more Armenian boxers entered the ring, of these 4 took a victory and were qualified for the next stage. Team’s two boxers were overcome and had to leave the tournament.
Hovhannes Danielian and Ara Puluzian’s entering in the ring is still expected, both boxers are in the 48 kg; Derenik Gijlarian (in the 51 kg) won 16:4 over Hungarian Norbert Kaluza; bronze medalist of the 2008 Olympic Games, Hrachia Javakhian (in the 64 kg) won 11:2 over Alexander Vasiliev from Finland. Samvel Matevosian in the 69 kg weight category lost 0:18 to France’s boxer Alexis Vastine.