ՀՀ ոստիկանության պատվիրակության այցը Վիեննա` ԵԱՀԿ կենտրոնակայան
Հունիսի 4-ին Վիեննայում` ԵԱՀԿ կենտրոնակայանում, ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Արթուր Օսիկյանը ԵԱՀԿ մասնակից երկրներին ներկայացրեց 2010-2011թթ. Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների ծրագիրը: Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ԵԱՀԿ նախագահող Ղազախստանի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Կաիրատ Աբդրախմանովը: Ողջունելով հյուրերին, նա մասնավորապես նշեց, որ ԵԱՀԿ կողմից բարձր են գնահատվում այս ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ձեռնարկած քայլերը եւ հույս հայտնեց, որ Հայաստանում ծրագրի հաջող իրագործումը օրինակ կարող է ծառայել ԵԱՀԿ այլ երկրների համար: Ելույթ ունեցավ նաեւ ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը:
Արթուր Օսիկյանը մանրամասն ներկայացրեց ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված ծրագիրը, նշելով, որ այն կազմելու ընթացքում հիմք է ծառայել նաեւ ԵՄ որոշ անդամ երկրների փորձը: Բարեփոխումների նպատակն է հստակ մեխանիզմների եւ չափորոշիչների օգնությամբ բարձրացնել ՀՀ ոստիկանության արդյունավետությունը եւ ամրապնդել ոստիկանության նկատմամբ հասարակության վստահությունը:
Արթուր Օսիկյանը վստահեցրեց, որ ՀՀ իշխանությունները հետեւողականորեն իրագործելու են ներկայացված բարեփոխումների ծրագիրը եւ այդ ասպարեզում սերտորեն համագործակցելու են բոլոր շահագրգիռ միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում եւ ԵԱՀԿ-ի հետ: Նա նշեց նաեւ, որ այս բնագավառում բարձր է գնահատում նաեւ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի դերը: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ Նախագահի օգնական Գեւորգ Կոստանյանը այլ հարցերի հետ մեկտեղ նշեց, որ ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ծրագիրը գտնվում է ՀՀ Նախագահի անմիջական ուշադրության կենտրոնում:
Նույն օրը ԵԱՀԿ քարտուղարությունում տեղի ունեցավ հանդիպում ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Մարկ Պերին դը Բրիշամբոյի հետ: Հանդիպման ընթացքում համառոտ ներկայացվեց 2011թթ. Հայաստանի ոստիկանության բարեփոխումների ծրագիրը, քննարկվեցին ԵԱՀԿ ներգրավվածության եւ աջակցության հնարավորությունները: ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը, ողջունելով այս բնագավառում առկա ձեռքբերումները` վստահեցրեց, որ ԵԱՀԿ-ն, ինչպես եւ նախկինում, հետեւողականորեն աջակցելու է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ծրագրերին: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:

Делегация полиции Армении побывала в штаб-квартире ОБСЕ в Вене
Заместитель начальника полиции Армении Артур Осикян 4-го июня в штаб-квартире ОБСЕ в Вене представил государствам-участникам ОБСЕ программу реформирования в системе полиции Армении на 2010-2011гг..
Постоянный представитель Республики Казахстан при ОБСЕ Кайрат Абрахманов, приветствовав гостя, отметил, что ОБСЕ высоко оценивает предпринятые Арменией в этом направлении шаги и выразил надежду, что успешная реализация программы послужит примером для других стран.
А.Осикян детально представил утвержденную правительством Армении программу, отметив, что при ее составлении основой послужил опыт некоторых стран-членов ОБСЕ. Целью реформ является повышение эффективности деятельности полиции и укрепление доверия общества к полиции.
Заместитель начальника полиции заверил, что власти Армении проявят последовательность в реализации представленной программы реформ и будут тесно сотрудничать в этом направлении со всеми заинтересованными международными организациями, в том числе ОБСЕ. А.Осикян отметил и важную роль ереванского офиса ОБСЕ в этой сфере. В ходе встречи помощник президента Армении, Геворк Костанян подчеркнул, что программа реформирования полиции находится в центре непосредственного внимания главы государства.
В тот же день в секретариате ОБСЕ состоялась встреча с генеральным секретарем ОБСЕ Марком Перреном де Бришамбо. В ходе встречи была представлена программа реформирования полиции Армении на 2010-2011гг., а также обсуждены возможности содействия ОБСЕ. Генеральный секретарь ОБСЕ заверил, что организация, как и прежде, будет оказывать последовательную поддержку осуществляемым в Армении программам реформ.