Հունաստանի ԱԳՆ-ը կարող է բողոք ներկայացնել Անկարային
Հունաստանի զինուժի ներկայացուցիչները երեքշաբթի օրը հայտարարել են, որ թուրքական «Ֆանտոմ» ռազմական օդանավերն անցել են «Սալամին» հունական ռազմանավի վրայով` 150 մետր բարձրության վրա:
Ընդհանուր առմամբ, Հունաստանի ՊՆ փոխանցմամբ, հունական ռազմանավի մոտակայքում, որը զորավարժանքներ էր անցկացնում Էգեյան ծովի արևելյան մասում գտնվող Խիոս և Սամոս կղզիների միջև, նկատվել է 7 թուրքական ռազմական ինքնաթիռ:
ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը հայտնում է, որ զորավարժանքների ժամանակ հունական նավի գտնվել է այդ երկրի ռազմածովային ուժերի ղեկավար անձնակազմը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, սպասվում է, որ միջադեպի առնչությամբ Հունաստանի արտգործնախարարությունը պաշտոնական բողոք կներկայացնի Անկարային:

МИД Греции может выразить протест Анкаре
Греческие военные заявили во вторник, что турецкие военные самолеты пролетели в 150 метрах над греческим фрегатом во время учений, сообщает РИА Новости.
По сообщению штаба ВМС Греции, два турецких "Фантома" пролетели на опасной высоте над греческим фрегатом "Саламин", который принимал участие в учениях между островами Хиос и Самос в восточной части Эгейского моря.
Всего в маневрах вблизи греческого фрегата участвовали семь турецких самолетов, заявляют греческие военные.
Как сообщает источник, в ходе учений греческих ВМС на корабле находилось руководство греческого Генштаба, однако неизвестно, были ли высшие офицеры на фрегате в момент инцидента.
Ожидается, что МИД Греции выразит Анкаре официальный протест.
Между Грецией и Турцией сохраняются разногласия относительно размежевания в Эгейском море. Греция регулярно обвиняет Турцию в нарушении ее воздушных границ и зон ответственности.