Սահակաշվիլի. ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան կխոսեն Մոսկվայի հետ Վրաստանի մասին
Նախօրեին ավարտվեց Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլու այցը Փարիզ: Ինչպես կարծում են Վրաստանում, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին պատահաբար չէր ընտրել իր վրացի պաշտոնակցին հրավիրելու ժամկետը, այլ այն միտումնավոր կազմակերպվել է ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հունիսի 11-ին Ֆրանսիա ժամանումից առաջ: Այս մասին հայտնում է «Նյուսռու.քոմ»-ը:
Ինչպես գրում է «Կոմերսանտ» պարբերականը, ըստ փորձագետների, դա վկայում է, որ, նախևառաջ որոշվել է Սարկոզի-Պուտին զրույցի թեման` ՌԴ-ի կողմից 2008-ի օգոստոսյան իրդարձություններից հետո պայմանավորվածությունների կատարման, մասնավորապես, ՌԴ զինվորականներին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքից դուրս բերելու հարցը:
Ինքը, Սահակաշվիլին, ֆրանսիական ԶԼՄ-ներին հայտարարել է, որ, իր ունեցած տեղեկություններով, Վրաստանը կլինի հիմնական թեմաներից մեկը, որը կքննարկվի ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի Մոսկվա սպասվող այցի ժամանակ:

Саакашвили: США и Франция будут обсуждать с Москвой Грузию
Во вторник, 8 июня, завершился первый официальный визит президента Грузии Михаила Саакашвили в Париж. Как считают в Тбилиси, неслучайно президент Франции Николя Саркози пригласил грузинского лидера в Париж в преддверии визита российского премьер-министра Владимира Путина, намеченного на 11 июня, сообщает Newsru.com.
По мнению экспертов с обеих сторон, это свидетельствует, во-первых, о "легкой оттепели" в отношениях между Францией и Грузией, а, во-вторых, определяет тему встречи Саркози и Путина - выполнение Россией договоренностей после военного конфликта 2008 года по выводу российских войск с территории Абхазии и Южной Осетии, пишет газета "Коммерсант".
Сам Саакашвили заявил французским СМИ, что, по его данным, Грузия будет одним из ключевых вопросов, которые будут обсуждаться и в ходе предстоящего визита президента США Барака Обамы в Москву.