Իրանի դեմ պատժամիջոցները կաթվածահարող բնույթ չեն կրում
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը հաստատեց Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցները: Բանաձևն ընդունվեց երկար ամիսներ բանակցություններից հետո: Քվեարկել են գրեթե միաձայն, դեմ են արտահայտվել միայն Թուրքիան և Բրազիլիան: Թե ի՞նչ հետևանքներով է սպառնում այս փաստաթուղթը Իսլամական Հանրապետությանը, գրում է Վեստի.ռու-ն:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամները մինչև վերջ համոզում էին Թուրքիային և Բրազիլիային դեմ չքվեարկել պատժամիջոցներին` անգամ այն դեպքում, երբ նրանց դիրքորոշումը որոշիչ չէր: Այդ երկրները կարծում են, որ դիվանագիտական միջոցները դեռ չեն սպառվել: Լիբանանը քվեարկության ժամանակ ձեռնպահ էր մնացել: Սակայն մեծամասնությունը` 12 պետություններ, որոշեցին, որ ժամանակն է ավելի կոշտ գործելու:
Իրանի դեմ պատժամիջոցները կաթվածահարող բնույթ չեն կրում` Ռուսաստանն ու Չինաստանը նախագծում մեղմացնող փոփոխություններ են արել, և Իրանը` որպես երկիր, կկարողանա նորմալ գործել: Բոլոր սահմանափակումները վերաբերում են միայն միջուկային ծրագրին: Ընդ որում, բանաձևը կապում է նրանց ձեռքերը, ով որպես իրանական խնդրի լուծում դիտարկում էր ուժային տարբերակը:
ՄԱԿ-ի բանաձևը թույլատրում է ստուգումներ իրականացնել Իրանի նավերի վրա, Իսլամական հանրապետությանն արգելված է գնել ծանր զրահատեխնիկա, օրինակ` հրթիռներ կամ ուղղաթիռներ, իրանական բանկերից դրամական փոխանցումները խստորեն կվերահսկվեն:
Իրանն, ընդդիմանալով, հրաժարվում է շարունակել իր միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները և խոստանում է կրճատել ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ համագործակցությունը: Իսկ ԱՄՆ-ը, ՄԱԿ-ի բանաձևը համարելով ոչ բավարար կոշտ, պատրաստվում է միջազգային պատժամիջոցներն ուժեղացնել սեփականներով` միակողմանիորեն: Դրանք շուտով կքննարկվեն ԱՄՆ կոնգրեսում և անպայման կընդունվեն:

The UN Security Council on Wednesday approved new sanctions against Iran over its suspect nuclear program. The Resolution 1929 passed 12-2 with Brazil and Turkey voting against the measures and Lebanon abstaining.
U.S. President Barack Obama said the resolution puts in place "the toughest sanctions ever faced by the Iranian government, and it sends an unmistakable message about the international community's commitment to stopping the spread of nuclear weapons."
The sanctions tighten measures previously taken against 40 individuals, putting them under a travel ban and asset freeze; one name was added to the blacklist -- Javad Rahiqi, 56, the head of the Isfahan Nuclear Technology Center.
The sanctions require countries to inspect ships or planes headed to or from Iran if they suspect banned cargo is aboard, but there is no authorization to board ships by force at sea. Another aspect of the sanctions bars all countries from allowing Iran to invest in their nuclear enrichment plants, uranium mines and other nuclear-related technology, and sets up a new committee to monitor enforcement.
However, the sanctions will not affect Iran’s day-to-day economy as China and Russia were adamant amending the Resolution. China and Russia have strong economic ties with Iran and last week Russia's Foreign Minister Sergei Lavrov was quoted as saying in Beijing that the resolution would protect the economic interests of both countries.