Բակո Սահակյանը ողջունել է ԱԺ 5-րդ գումարման նստաշրջանի բացումը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 10-ին մասնակցել է 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի բացման միջոցառմանը եւ հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվական գլխավոր վարչությունից, Բակո Սահակյանն իր ելույթում ասել է.
Նախեւառաջ ուզում եմ շնորհավորել 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի նորընտիր պատգամավորներին եւ մաղթել մեծագույն հաջողություններ` մեր հանրապետության համար չափազանց կարեւոր ու պատասխանատու այս առաքելությունն իրականացնելու ճանապարհին:
Մայիսի 23-ին արցախցիները հերթական անգամ ցուցաբերեցին բարձր կարգապահություն ու քաղաքացիական կեցվածք եւ իրենց ձայնը տվեցին հանուն Արցախի հզոր ու բարգավաճ ապագայի: Այդ ապագայի կերտման գործում մեծ է ձեր` Ազգային ժողովի պատգամավորների դերը: Ժողովուրդը ձեզ է տվել իր վստահության քվեն, եւ դուք պարտավոր եք ըստ ամենայնի արդարացնել այն:
Խորհրդարանի գործունեության առանցքային ուղղություններից են հանրապետության օրենսդրական դաշտի կատարելագործումը, իշխանության մյուս թեւերի հետ համագործակցության խորացումը, ժողովրդավարական սկզբունքների ամրապնդումը, քաղաքակիրթ աշխարհին արժանիորեն ներկայանալու եւ միջազգային հանրությանն ինտեգրվելու խնդիրների իրականացումը: Եվ այդ աշխատանքի հիմքում առաջին հերթին պետք է լինեն Արցախի պետական շահերը` Սահմանադրության տառին ու ոգուն համապատասխան:
Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերից պահանջվում է սկզբունքային, ակտիվ ու կառուցողական աշխատանք: Միմյանց նկատմամբ հանդուրժողական ու բարյացակամ վերաբերմունքը մեծապես կնպաստի հաջող ու արդյունավետ գործունեության իրականացմանը:
Ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորներին` կատարած աշխատանքի համար: Ձեր օրինաստեղծ գործունեության արդյունքում ընդունվեցին մի շարք օրենքներ, որոնք կարգավորում են մեր հանրապետության կենսագործունեությունը: Նաեւ ձեր ջանքերի շնորհիվ մեր երկիրն ունեցավ Մայր օրենք:
Թանկագին բարեկամներ, Արցախի ժողովուրդը մեկ անգամ եւս ապացուցեց, որ ի վիճակի է ինքնուրույն տնօրինել սեփական ճակատագիրը, կառուցել ազատ, անկախ ու ժողովրդավարական երկիր, եւ որ այդ ուղին անշրջելի է մեր հանրապետության համար:

Бако Саакян поздравил новоизбранных депутатов Арцаха
10 июня Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в открытии первой сессии Национального собрания 5-го созыва и выступил с приветственным словом.
«Прежде всего хочу поздравить новоизбранных депутатов Национального собрания 5-го созыва и пожелать больших успехов на пути осуществления этой крайне важной и ответственной для нашей республики миссии.
23 мая арцахцы в очередной раз продемонстрировали высокую дисциплину и гражданскую позицию, отдав свои голоса во имя сильного и процветающего будущего Арцаха. В создании этого будущего важна роль депутатов Национального собрания. Вы получили вотум доверия народа и обязаны всецело оправдать его.
Ключевыми направлениями деятельности парламента являются совершенствование законодательного поля республики, углубление сотрудничества с другими ветвями власти, укрепление демократических принципов, осуществление задач по достойному представлению Арцаха цивилизованному миру и интеграции в международное сообщество. В основе этой работы, в первую очередь, должны быть государственные интересы Арцаха в соответствии с буквой и духом Конституции.
От всех политических сил, представленных в Национальном собрании, требуется принципиальная, активная и конструктивная работа. Терпимое и доброжелательное отношение друг к другу окажет весомое содействие осуществлению успешной и плодотворной деятельности.
Хочу выразить признательность депутатам Национального собрания 4-го созыва за проделанную работу. В результате вашей законотворческой деятельности был принят ряд законов, которые упорядочивают жизнедеятельность нашей республики. Благодаря в том числе и вашим усилиям в нашей стране был принят Основной закон.
Дорогие друзья! Народ Арцаха вновь доказал, что в состоянии самостоятельно вершить собственную судьбу, строить свободную, независимую и демократическую страну, и что этот путь для нашей республики необратим.
Вновь поздравляю новоизбранный парламент и желаю плодотворной работы», - как сообщает пресс-служба президента НКР, сказал Бако Саакян.