Վատ աշխատանքի հետևանքը
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հյուրանոցների ասոցիացիայի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը և Հայաստանի տուրօպերատորների նախագահ Ռոբերտ Միանսյանը խոսեցին Հայաստանում զբոսաշրջության խնդիրների մասին:
Հակոբ Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ 2010 թ.-ի զբոսաշրջության սկիզբը «խոստումնալից է» և «2009 թ.-ի նույն շրջանի հետ համեմատած` 2010 թ.-ին Հայաստանն ունեցել է ավելի շատ այցելուներ»:
Ռոբերտ Մինասյանն իր հերթին նշեց, որ չնայած անցյալ տարի Հայաստան է ժամանել 570. 000 այցելու, սակայն, ըստ նրա, պետք է տարբերակել զբոսաշրջիկներին, գործուղման եկածներին, հարազատենրի տանը հանգստացողներին և այլն:
«Ընդհանուր այցելուների թվի մեջ կազմակերպված տուրիզմը տատանվում է 15-20 տոկոսի սահմաններում»,- ընդգծեց Ռ. Մինասյանը:
Բանախոսը ներկայացրեց նաև վիճվարչության տվյալները, ըստ որի` Հայաստանում հյուրանոցների զբաղվածությունը տատանվում է 25-30 տոկոսի սահմաններում:
«Երևանի կենտրոնի տարբեր հյուրանոցների տարեկան միջին ծանրաբեռնվածությունը տատնվում է մինչև 70 տոկոս»,- հայտնեց Հյուրանոցների ասոցիացիայի նախագահը և հավելեց, որ շրջանների հյուրանոցների զբաղվածությունը ուսումնասիրելս` պարզ է դառնում, որ այն տատանվում է 20-40 տոկոսի սահմաններում:
«Մեզ պետք է կազմակերպված տուրիզմի թիվը ավելացնել մեր երկրում, տարեց տարի չի ավելանում այդ թիվը»,- շեշտեց Ռոբերտ Մինասյանը և նկատեց, որ դա վատ աշխատանքի հետևանքն է:

В Армении начало туризма 2010 году – многообещающее
В Армении все еще не наблюдается роста в сфере туризма, посему необходимы целенаправленные усилия для улучшения организованного туризма. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Ассоциации туроператоров Роберт Минасян.
По его словам, несмотря на то, что в прошлом году Армению посетили 570.000 человек, необходимо отметить, что среди них есть как туристы, так и приехавшие в командировку или отдыхающие у своих родственников люди.
«В числе общих визитов показатель организованного туризма колеблется в пределах 15-20 процентов», - подчеркнул Р.Минасян. Р.Минасян представил также статистические данные, согласно которым годовой показатель занятости гостиниц в Армении составляет всего 25-30%.
Председатель гостиничной ассоциации Акоп Акопян в свою очередь отметил, что начало туризма в 2010 году – многообещающее и по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, число туристов значительно увеличилось.
По данным Акопяна, загруженность гостиниц в центре Еревана ежегодно составляет 50-70%. А.Акопян также отметил, что при изучении занятости гостиниц в областях Армении становится ясно, что этот показатель колеблется в пределах 20-40 процентов.