Իսրայելը կանցկացնի իր սեփական հետաքննությունը
Իսրայելը կանցկացնի «Խաղաղության նավախմբի» հետ տեղի ունեցած միջադեպի իր սեփական հետաքննությունը: Ինչպես հայտնում է Բի-Բի-Սի-ն, հղելով Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահույի աշխատակազմին, հանձնաողովը կգլխավորի երկրի Գերագույն դատարանի նախկին դատավոր Յաակով Տիրկելը:
Մինչ այդ Իսրայելը հրաժարվել էր միջազգային հետաքննության ՄԱԿ-ի առաջարկից, բայց համաձայնվել էր հանձնաժողովի կազմում ներառել նաև երկու արտասահմանյան դիտորդ: Ինչպես հայտնում է ՌԲԿ.ռու-ն` որպես դիտորդ հանդես կգան Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր Դևիդ Թիմբլը և Կանադայի ռազմական արդարադատության վարչության նախկին ղեկավար Կեն Ուոտկինը:
Գազայի հատվածի ափերի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի հետաքննության մասին որոշումը Իսրայելի կառավարության կողմից կայացվելու է այսօր:

Israel made a statement Sunday that an independent public commission, including two foreign observers, would investigate its deadly raid on a Gaza-bound aid flotilla in which nine Turkish activists were killed and many others injured.
Israeli authorities said that retired Israeli supreme court judge Yaakov Tirkel would chair the commission. Irish Nobel Peace Prize winner David Trimble and a former judge advocate general of the Canadian armed forces Ken Watkin were named as observers.
The final decision on investigation of the raid on pro-Palestinian activists occurred on May 31 is expected to be made on Monday.