Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի օրն է
Այսօր առաջին անգամ Հայաստանը տոնում է Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի օրը: ՀՀ դրոշն ընդունվել է երկրի Գերագույն խորհրդի կողմից 1990 թվականի օգոստոսի 24-ին, իսկ 2006 թվականի հունիսի 15-ին ընդունվել է «ՀՀ դրոշի մասին» գործող օրենքը:
ՀՀ դրոշի տոնին նվիրված տոնախմբությունը նախատեսվում է անցկացնել մի քանի միջոցառումների տեսքով, սակայն կարևորագույն միջոցառումը «Մենք» հիմնադրամի կողմից կազմակերպված քայլերթն է, որը կմեկնարկի այսօր, 19:00-ին ՀՀ Կառավարության շենքի դիմացից: Քաղաքացիական շքերթն անցնելու է` Նալբանդյան փողոցով, Սայաթ Նովա պողոտայով, Օպերայի շենքի հարևանությամբ գտնվող Ֆրանսիական հրապարակով և Մաշտոցի պողոտայով, Ամիրյան փողոցով մուտք է գործելու կրկին Հանրապետության Հրապարակ:
Ինչպես հայտնում են «Մենք» հիմնադրամից, քանի որ այս տարի իրականացվում է ՀՀ պետական դրոշի տոնի անդրանիկ միջոցառումը, ապա այն կկենտրոնացվի միայն Երևան քաղաքի տարածքում:
«Մարզերի բնակիչները ևս կարող են պարզապես միանալ մայրաքաղաքային միջոցառումներին: Իսկ հաջորդ տարիներին կընդլայնվի և միջոցառումների աշխարհագրությունը», - նշում են կազմակերպիչները:

The State Flag Day in Armenia
Today for the first time Armenia celebrates the Day of the State Flag of the Republic of Armenia. The RA flag has been accepted by the Supreme Council in 1990 on August 24, and on June 15, 2006 the “Law on the RA Flag” was adopted.
The feast dedicated to the Day of the RA Flag is to be held through several events, however the most important event will be the procession organized by the “Menq” fund. It will kick off today at 19:00, in front of the Government building. The civic parade will pass through the Nlabandian street, Sayat Nova avenue, the French Park which is situated next to the Opera house and Mashtots avenue, then through the Amirian street will again enter the Republic Square.
As we were told from the “Menq” fund, the event dedicated to the State Flag of the Armenian Republic will be held in Yerevan area as it is the first time that it is organized.
“The inhabitants of the regions can also join the events that take place in the capital city. In the upcoming years the geography of the events will be enlarged,” the organizers mention.