Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի օրն է
Այսօր առաջին անգամ Հայաստանը տոնում է Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի օրը: ՀՀ դրոշն ընդունվել է երկրի Գերագույն խորհրդի կողմից 1990 թվականի օգոստոսի 24-ին, իսկ 2006 թվականի հունիսի 15-ին ընդունվել է «ՀՀ դրոշի մասին» գործող օրենքը:
ՀՀ դրոշի տոնին նվիրված տոնախմբությունը նախատեսվում է անցկացնել մի քանի միջոցառումների տեսքով, սակայն կարևորագույն միջոցառումը «Մենք» հիմնադրամի կողմից կազմակերպված քայլերթն է, որը կմեկնարկի այսօր, 19:00-ին ՀՀ Կառավարության շենքի դիմացից: Քաղաքացիական շքերթն անցնելու է` Նալբանդյան փողոցով, Սայաթ Նովա պողոտայով, Օպերայի շենքի հարևանությամբ գտնվող Ֆրանսիական հրապարակով և Մաշտոցի պողոտայով, Ամիրյան փողոցով մուտք է գործելու կրկին Հանրապետության Հրապարակ:
Ինչպես հայտնում են «Մենք» հիմնադրամից, քանի որ այս տարի իրականացվում է ՀՀ պետական դրոշի տոնի անդրանիկ միջոցառումը, ապա այն կկենտրոնացվի միայն Երևան քաղաքի տարածքում:
«Մարզերի բնակիչները ևս կարող են պարզապես միանալ մայրաքաղաքային միջոցառումներին: Իսկ հաջորդ տարիներին կընդլայնվի և միջոցառումների աշխարհագրությունը», - նշում են կազմակերպիչները:

Армения впервые празднует День государственного флага
Армения сегодня впервые празднует День государственного флага. Флаг Армении был принят Верховным Советом Республики Армения 24 августа 1990 года. 15 июня 2006 года был принят закон «О государственном флаге Республики Армения».
Армянский флаг-триколор представляет собой прямоугольное полотнище из трёх равных горизонтальных полос - красной, синей и – оранжевой. Красный цвет символизирует кровь, пролитую армянами, защищая независимость своей страны, синий – небо Армении, оранжевый – созидательную силу народа.
Сегодня, в связи с Днем государственного флага, фонд «Менк» организует праздничное шествие, которое начнётся в 19:00 напротив здания правительства, пройдёт по улицам Налбандян, Саят-Новы, площади Франции, проспекту Маштоца, улице Амиряна и завершится на площади Республики.