ՀԾԿԺ-ն և IUB-ն փոխըմբռման հուշագիր ստորագրեցին
Հունիսի 15-ին Երևանում կայացած պաշտոնական արարողության ժամանակ Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿԺ) նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, Այովայի հանրային ծառայությունների խորհրդի (IUB) նախագահ Ռոբերտ Բերնթսենը, և ԱՄՆ հանրային ծառայությունների կարգավորման ազգային ասոցիացիայի (NARUC) միջազգային ծրագրերի ղեկավար Քրիս Մահոնը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր` նշելով նոր համագործակցության սկիզբը, որի շրջանակներում IUB-ն կաշխատի ՀԾԿԺ-ի հետ` զարգացնելու շուկայական կարգավորիչ գործըթացներում իր ինստիտուցիոնալ և որոշում կայացնելու կարողությունները: Միջոցառմանը ներկա էին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի Հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջաթինդեր Չիման, ՀԾԿԺ-ի, IUB-ի և ԱՄՆ ՄԶԳ ներկայացուցիչներ: Այս մասին հայտնում են Երևանում ԱՄՆ միջազգային զարգացման գրասենյակից:
Համագործակցելով NARUC-ի կողմից իրականացվող տարածաշրջանային «Էներգիայի կարգավորման համագործակցության ծրագրի» շրջանակներում, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցում է ՀԾԿԺ-ի և IUB-ի միջև փորձի և տեղեկատվության փոխանակմանը, ինչպես նաև երկու գործակալությունների միջև մասնագիտական կապերի խթանմանը: Համագործակցությունը թույլ կտա հայաստանյան ղեկավարներին ունենալ ամերիկյան կարգավորիչ միջավայրին ծանոթանալու ավելի լայն հնարավորություններ, հնարավորություն կընձեռի IUB-ի անդամներին ձեռք բերել նոր հմտություներ ու մեթոդաբանություն, ինչպես նաև ավելի հստակ պատկերացում կազմել Կովկասյան տարածաշրջանի կարգավորիչ ոլորտի փորձառության մասին:
«Հայաստանի կառավարությունը որդեգրել է քաղաքականություն` ուղղած երկրի էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման ոլորտների անկախացմանն ու մասնավոր հատվածի ներդրումների գրավվմանը` ոլորտները ժամանակակից դարձնելու նպատակով: Սա կօգնի ապահովել բավարար Էլեկտրաէներգիա` 21-րդ դարում Հայաստանի տնտեսական զարգացումը խթանելու համար: Սակայն լոկ շուկայի անկախացումը բավարար չէ: Հայաստանի կենսական ենթակառուցվածքում ներդրումներին նպաստելու համար կարևոր քայլ է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հզորացումը: Տեխնիկապես հմուտ, թափանցիկ, և անկախ կարգավորման մարմինն օգնում է հասարակության բոլոր շահառուներին` ապահովելով որակյալ ծառայություններ և սպառողներին առաջարկելով արդար սակագներ», - ստորագրման արարողությանն ասաց դոկտոր Չիման: Նա երկու կողմերի միջև նպաստավոր համագործակցության հույս հայտնեց, նշելով, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանին հզորացնել իր էներգետիկ անվտանգությունը և ներգրավվել Կովկասի Էլեկտրական ցանցերի համակարգում`արտահանման եկամուտ ստեղծելու համար:
Հուշագրի ստորագրումը հաստատում է այս համագործակցությունը և, որպես այդպիսին, այն 2010թ. հունիսի 14-17 կայանալիք ներածական քառօրյա սեմինարի կարևոր մաս է հանդիսանում: Սեմինարի ընթացքում կքննարկվեն այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են լիազորությունը, ինքնավարությունը, պատասխանատվությունը, կառուցվածքը և կարողությունները: Մասնակիցները նաև կքննարկեն սակագների նախագծումը, ոլորտի շահառուների միջև կապերի հաստատումը և պահպանումը, կարգավորման գործընթացում հասարակության մասնակցությունը, պահանջարկի կառավարումը, և այլ արդիական հարցեր: Գործընկերները կպատրաստեն ճկուն աշխատանքային պլան, որն ընդհանուր հետաքրքրության լրացուցիչ թեմաներ կհաստատի և պարբերաբար կթարմացվի` երկու երկրներում էներգետիկայի կարգավորման և օրենսդրության ոլորտի փոփոխությունները արտացոլելու միտումով:

Memorandum of Understanding between PSRC and IUB
At an official ceremony held in Yerevan on June 15, 2010, the Chairman of the Public Services Regulatory Commission of Armenia (PSRC) Robert Nazaryan, the Chairman of the Iowa Utilities Board (IUB, USA) Robert Berntsen, and Manager of International Programs at the National Association of Regulatory Utility Commissioners (NARUC, USA) Chris Mahon signed a Memorandum of Understanding, marking the beginning of a new partnership whereby the IUB will work with the PSRC in developing its institutional and decision-making capacities in market-based regulatory processes. In attendance at the event were USAID/Armenia Mission Director Jatinder Cheema, representatives of the PSRC, Iowa Utilities Commission, and USAID, informs the USAID office in Yerevan.
Through the Energy Regulation Partnership Program, a regional project implemented through NARUC, USAID is engaged in a partnership to share experience and information between the PSRC and the IUB while fostering professional links between both agencies. This partnership will allow the Armenian regulators to have broad access to the U.S. regulatory environment and enable the IUB members to learn new techniques and methodologies as well as gain an understanding of the regulatory practices in the broader Caucasus region.
“The Government of Armenia has adopted a policy to liberalize and attract private sector investment into the nation’s electricity and gas supply industries in order to modernize it. This will help ensure that sufficient electric power is made available to support Armenia’s economic development in the 21st Century. But market liberalization alone isn’t enough. An important step forward in promoting investment in Armenia’s critical infrastructure is the strengthening of the Public Services Regulatory Commission. A technically proficient, transparent, and independent regulatory authority helps all of society’s stakeholders by ensuring provision of quality services and charging fair rates to consumers,” Dr. Cheema said at the signing ceremony. She expressed hope for valuable cooperation between the two parties, noting that USAID will continue to help Armenia strengthen its energy security and integrate into the electricity grids of the Caucasus to generate export earnings.
The Memorandum of Understanding signing event formalizes the partnership, and as such it is an important part of the introductory four-day workshop, held from June 14-17, 2010 in Yerevan. The workshop will focus on broad fundamentals of regulation, such as authority, autonomy, accountability, structure, and capacities. Additionally, the delegates will discuss tariff design, building and sustaining relationships among sector stakeholders, public participation in the regulatory process, demand side management, and other timely issues. The partners will also prepare a fluid work plan which will identify additional topics of mutual interest, and will be updated periodically to reflect the changing environment of the energy regulation and legislation in both countries.