Ուկրաինան ցանկանում է գազ արդյունահանել Ռուսաստանի տարածքում
Ուկրաինան մտադիր է Ռուսաստանի տարածքում արդյունահանել տարեկան 30 մլրդ խորանարդ մետր գազ, այն բանից հետո, երբ ստեղծվի «Գազպրոմ» և «Նավթոգազ» ընկերությունների համատեղ ձեռնարկությունը: Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Յուրի Բոյկոն:
Ինչպես հաղորդում է Լենտա.ռու-ն, Ուկրաինան հավակնում է ռուսական գազի ավելի քան 5 տոկոսին` փոխարենը «Գազպրոմ»-ին տալով երկրի գազի փոխադրման համակարգ մուտք գործելու թույլտվություն:
Նշենք, որ համատեղ ընկերություն ստեղծելու վերաբերյալ քննարկումները Մոսկվան և Կիևը սկսել են այս տարվա մայիս ամսվանից, բայց երբ այն կստեղծվի, դեռ հայտնի չէ: «Գազպրոմ»-ում վստահեցնում են, որ գրավոր առաջարկներ Ուկրաինայի կողմից դեռ չեն ստացվել:

Ukrain planning to produce gas in Russian territory
Ukraine is tended to produce 30 milliard cubic meters of gas after establishing “Gasprom” and “Navtogas” joint companies, stated the Ukrainian Fuel and Energy Minister Yuriy Boyko.
As the sources inform, Ukraine is trying to get around 5% of the Russian gas, in return providing “Gazprom” with the permit of entering a transportation system to the country.
The discussions on establishing joint company Moscow and Kiev have started this year since May, but when it will be created is not known yet. “Gasprom” insures that Ukrainian part hasn’t received written suggestions.