Բ.Ասսադ. «Իրանը կմնա մեր բարեկամն ու դաշնակիցը»
Սիրիան պատրաստ է գործնական հարաբերություններ կառուցել Միացյալ Նահանգների հետ`միևնույն ժամանակ մնալով Իրանի դաշնակիցը: Այդ մասին Բի-Բի-Սի հեռուստաընկերությանը հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասսադը:
Սիրիայի նախագահի խոսքերով, նա մտադիր չէ պատասխան տալ ԱՄՆ-ին` Իրանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների համար:
«Մենք պատրաստ ենք ԱՄՆ-ի հետ կարուցել գործնական հարաբերություններ, ընդհանուր բիզնես, բայց Իրանը կմնա մեր բարեկամն ու դաշնակիցը»,- ասել է նա:
Սիրիայի նախագահը նաև հերքել է տեղեկատվությունն այն մասին, որ իր երկիրը Լիբանանում զինում է Հեզբոլահին:
Խոսելով «խաղաղության նավախմբի» հետ տեղի ունեցած միջադեպի մասին, Ասսադը հայտարարել է, որ այն մեծացրել է Մերձավոր Արևելքում պատերազմի հավանականությունը:
«Տեղի ունեցածն ի չիք է դարձրել մոտակա ժամանակներում խաղաղ գործընթացի բոլոր հնարավորությունները»,- ասել է Բաշար Ասսադը, նշելով, որ իր երկիրն արել է հնարավորը, որպեսզի կանխի հակամարտությունը տարածաշրջանում:

Bashar al-Assad: We will stay friends and allies with Iran
Syria is ready to build up business relations with the United States meanwhile staying ally with Iran, Syrian President Bashar al-Assad reported to BBC.
According to the Syrian President, he is not going to answer to the United States for the allied relations with Iran.
“We are ready to build up business relations, common business with the U.S. but we will stay friends and allies with Iran,” he said.
The Syrian President also refuted the information that his country supplies arms to Hezbollah in Lebanon.
Speaking of “peace flotilla” incident Assad declared that the incident increased probability of war in the Middle East.
“The incident reduced to nothing all possibilities for peaceful process in the near future,” Bashar al-Assad said noting that his country did its utmost to prevent a conflict in the region.