Արգենտինայի ԱԳ նախարարը հրաժարական է տվել «անձնական պատճառներով»
Արգենտինայի արտաքին գործերի նախարար Խորխե Տաիանան անսպասելիորեն հրաժարական է տվել` «անձնական պատճառներով»: Համաձայն Վեստի.ռու-ի ունեցած տեղեկատվության` հրաժարականի պատճառը երկրի ղեկավարության կողմից «աջակցության բացակայության» և նրա հետ արտաքին քաղաքականությունում «անհամաձայնությունն» է:
Խորխե Տաիանան արգենտինական իշխանությունում կարևոր քաղաքական գործիչ էր, հաշվի առնելով այն, որ նա արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում էր սկսած 2005-ից, երբ երկիրը ղեկավարում էր պետության ներկա նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դը Կիրշեր- Նեստոր Կիշների ամուսինը:
Ըստ աղբյուրի, Արգենտինայի նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչ Անիբալ Ֆերնանդեսը չի մեկնաբանել արտաքին գործերի նախարարի հրաժարականի պատճառները, ասելով միայն, որ նրա փոխարեն այդ պաշտոնը կստանձնի Հեկտոր Տիմերմանը, ով մինչ այժմ ԱՄՆ-ում Արգենտինայի դեսպանն էր:

Argentina's Foreign Minister Jorge Taiana, a former political prisoner, has unexpectedly resigned after more than four years in the post. He said is resigning for "personal motives" but Argentine news media are reporting that he was frustrated by foreign policy differences with Argentinean President Cristina Fernandez.
Jorge Taiana became foreign minister in December 2005, during the presidency of Nestor Kirchner, who is the husband of the current president.
It is reported that Argentina's Ambassador to the United States, Hector Timerman, will become the new foreign minister of the country.