Արգենտինայի ԱԳ նախարարը հրաժարական է տվել «անձնական պատճառներով»
Արգենտինայի արտաքին գործերի նախարար Խորխե Տաիանան անսպասելիորեն հրաժարական է տվել` «անձնական պատճառներով»: Համաձայն Վեստի.ռու-ի ունեցած տեղեկատվության` հրաժարականի պատճառը երկրի ղեկավարության կողմից «աջակցության բացակայության» և նրա հետ արտաքին քաղաքականությունում «անհամաձայնությունն» է:
Խորխե Տաիանան արգենտինական իշխանությունում կարևոր քաղաքական գործիչ էր, հաշվի առնելով այն, որ նա արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում էր սկսած 2005-ից, երբ երկիրը ղեկավարում էր պետության ներկա նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դը Կիրշեր- Նեստոր Կիշների ամուսինը:
Ըստ աղբյուրի, Արգենտինայի նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչ Անիբալ Ֆերնանդեսը չի մեկնաբանել արտաքին գործերի նախարարի հրաժարականի պատճառները, ասելով միայն, որ նրա փոխարեն այդ պաշտոնը կստանձնի Հեկտոր Տիմերմանը, ով մինչ այժմ ԱՄՆ-ում Արգենտինայի դեսպանն էր:

Глава МИД Аргентины ушел в отставку «по личным мотивам»
Министр иностранных дел Аргентины Хорхе Тайана неожиданно ушел в отставку «по личным мотивам». Источники, близкие к окружению главы МИД страны, сообщили в минувшую пятницу, что причиной его ухода со своего поста стало "отсутствие поддержки и разногласия" с руководством страны относительно внешнеполитического курса, сообщает «Вести.ру».
Хорхе Тайана был важной фигурой в аргентинском правительстве, учитывая, что он занимал пост министра иностранных дел с 2005 года, когда страной руководил еще супруг нынешней главы государства Кристины Фернандес де Киршнер - Нестор Киршнер.
Председатель кабинета министров Аргентины Анибаль Фернандес никак не прокомментировал причины отставки главы внешнеполитического ведомства, отметив лишь, что его пост займет Эктор Тимерман, который до сих пор исполнял обязанности посла Аргентины в США, сообщает источник.