Լեհաստանում «լռության օր» է հայտարարված
Լեհաստանում վաղը նախագահական ընտրություններ են, իսկ այսօր հայտարարված է «լռության օր»: Ցանկացած տիպի քարոզչություն, հարցումների անցկացում, թեկնածուների վարկանիշների հրապարակաում և նրանց ծրագրերի քննարկում արգելված է:
Նշենք, որ նախագահական ընտրություններում ֆավորիտ են համարվում Սեյմի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին և «Օրենք և արդարություն» կուսակցության նախագահ, նախկին նախագահի եղբայր` Յարոսլավ Կաչինսկին:
Եթե կիրակի օրն անցկացված ընտրությունների արդյունքում ոչ ոք չստանա ձայների 50 տոկոսից ավելին, երկու շաբաթից կկայանա քվեարկության երկրորդ փուլը: Այս մասին հաղորդում է «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանը:

В Польше накануне выборов объявлен “День тишины”
В Польше завтра состоятся президентские выборы, а сегодняшний день объявлен “днем тишины”. Мораторий на любые формы агитации, проведение социологических опросов, публикацию рейтингов кандидатов и обсуждение их программ продлится до закрытия избирательных участков в воскресенье, сообщает “Эхо Москвы”.
Главными фаворитами президентской кампании являются - спикер сейма Бронислав Коморовский и лидер право-радикальной партии "Закон и справедливость" Ярослав Качиньский.
Как передает ИТАР-ТАСС, если в ближайшее воскресенье никто из кандидатов не наберет более 50 процентов голосов, через две недели - 4 июля состоится второй тур голосования.