ԵՀՄՖ. Ադրբեջանը պատերազմ է ակնկալում
«Վերլուծելով Սանկտ Պետերբուրգի Եվրոպայի Էկոնոմիկական ֆորումին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցության հրաժարումը և շուտափույթ վերադարձն Ադրբեջան ու դրան հաջորդող Արցախի վրա պրովոկացիոն բնույթի հարձակման ակտը, ԵՀՄՖ-ի նախագահությունը պարզ ընկալում է Ադրբեջանի ուղերձը համաշխարհային հանրությանը», - ասված է Եվրոպայի Հայկական Միություննրի Ֆորումի հայտարարության մեջ:
Ըստ ԵՀՄՖ-ի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանի, Ալիևի ուղերձի իմաստը հետևյալն է. Ադրբեջանը հրաժարվում է մադրիդյան սկզբունքներում ներկայացված գաղափարից` այն է «Հայաստանի կողմից ազատագրված տարածքների վերադարձը կապել Արցախի անկախությունը ռեֆերենդումով հաստատելու գործընթացի հետ»:
«Այսպիսով Ադրբեջանը կոնկրետ ակնարկում է հարցի լուծման պատերազմական ուղիով զարգացումը: Այսինքն մադրիդյան նորացված սկզբունքներին հավատարիմ մնալու Ադրբեջանի հայտարարությունը մի խաղ էր, որի նպատակն Արցախի անկախության ճանաչումն, ընդամենը, Ադրբեջանի կազմում Արցախի ինքնորոշման իրավունքով փոխարինելու ֆարսն էր: Սա ակնհայտորեն կասեցվեց Մինսկի խմբի համանախագահ Ռուսաստանի ղեկավարության կողմից:
ԵՀՄՖ-ի նախագահությունը դիմում է Եվրոպայի և ողջ աշխարհի հայկական կազմակերպություններին ու անհատ լոբիստներին` առաջարկելով կապվել իրենց երկրների արտաքին գերատեսչությունների և պառլամենտների հետ` ներկայացնելով Ադրբեջանի նախագահի արկածախնդրությունը` միաժամանակ մատնացույց անելով Հարավային Կովկասում ու նրա շուրջ իրավիճակի պայթյունավտանգությունը և դրանից բխող բոլոր հետևանքները: Ասենք, որ այս հարցին ամենասուր վերաբերմունքը ցուցաբերելու են այն համաշխարհային խոշոր ընկերությունները, որոնք տարածաշրջանում հսկայական ներդրումներ են կատարել:
Արկածախնդրությանը կարող է հետևել պատերազմ, որն արհավիրք կդառնա և միլիարդավոր ներդրումներ կատարած այդ ընկերությունների և տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար: Համանման պատերազմը չի կարող լինել լոկալ. նրան անմիջապես միանալու են ՀԱՊԿԻ և ՆԱՏՕ-ի ուժերը, և հետևանքներն անկանխատեսելի են լինելու», - հայտարարում են հաղորդագրության հեղինակները:
ԵՀՄՖ-ի նախագահությունը գտնում է, որ եվրոպական երկրները, համաշխարհային կազմակերպությունները պարտավոր են իրենց վերաբերմունքը ցույց տալ հենց այսօր` սպասվելիք փորձանքը կանխարգելելու համար:
ԵՀՄՖ-ի նախագահությունը դիմում է նաև ՀՀ ԱԳՆ-ին` հորդորելով կատարվածի շուրջ սովորականից առավել ակտիվ աշխատելու և համաշխարհային հանրությանն ահազանգելու` սպասվող իրականությունն առավել հասկանալի ներկայացնելով:
«ՀՀ ԱԳ նախարարության և հայկական լոբիստական կազմակերպությունների համատեղ աշխատանքների արդյունքում կարելի է ողջ հանրությանը ահազանգել ադրբեջանական արկածախնդրությունից բխող իրական վտանգները և կանխարգելել այն», - նշված է ԵՀՄՖ-ի հայտարարությունում:

FAAE: Азербайджан намекает на решение вопроса военным путем
«Проанализировав отказ президента Азербайджана Ильхама Алиева от участия в Международном экономическом форуме в Санкт-Петербурге, его поспешное возвращение в Азербайджан, и затем акт провокационного наступления на Нагорный Карабах, президиум Форума армянских общин Европы рассматривает это как мессидж Азербайджана международному сообществу», - говорится в заявлении, распространенном Форумом армянских ассоциаций Европы (FAAE).
По словам председателя FAAE Ашота Григоряна, смысл послания Алиева заключается в следующем: Азербайджан отказывается от идей, представленных в Мадридских принципах, то есть, от принципа «связывать возврат освобожденных территорий Арменией с процессом проведения референдума по независимости Нагорного Карабаха».
«Тем самым Азербайджан делает конкретный намек на решение вопроса военным путем. То есть, заявление Азербайджана о своей приверженности обновленным Мадридским принципам просто игра, целью которой является лишь фарс по замене признания независимости Нагорного Карабаха на самоопределение Арцаха в составе Азербайджана. Это было явно пресечено руководством России – сопредседателя Минской группы ОБСЕ», - отмечается в заявлении FAAE.
Президиум FAAE обращается к армянским организациям и лоббистам Европы и по всему миру с призывом связаться с парламентами и внешнеполитическими ведомствами стран проживания и представить авантюризм президента Азербайджана, в то же время, указать на взрывоопасность ситуации на Южном Кавказе и вокруг него, а также вытекающие из этого последствия. Следует отметить, что самое резкое отношение к этому вопросу продемонстрируют те международные крупные корпорации, которые реализовали в регионе огромные инвестиции.
«За авантюризмом может последовать война, которая станет бедствием и для этих компаний, осуществивших миллиардные инвестиции, и для всех стран региона. Такая война не может быть локальной, к ней немедленно присоединятся силы ОДКБ и НАТО, и последствия будут непредсказуемыми», - отмечают авторы заявления.
Президиум FAAE считает, что европейские страны, международные организации обязаны заявить о своем отношении именно сейчас, для предотвращения ожидаемого бедствия.
Президиум FAAE обращается и к министерству иностранных дел Армении, призывая к более активной работе в связи с произошедшим инцидентом для информирования международного сообщества.
«В результате совместной работы МИД Армении и армянских лоббистских организаций можно проинформировать международное сообщество об опасностях, к которым может привести авантюризма Азербайджана, и тем самым предотвратить его», - отмечается в заявлении Форума армянских ассоциаций Европы.