Պիտեր Սեմնեբի. «Կատարվածը բացարձակապես անթույլատրելի է»
Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին Մեդիամաքս գործակալությանը տված բացառիկ հարցազրույցում «բացարձակապես անթույլատրելի» է անվանել միջադեպը ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի շփման գծում:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հարցազրույցն ամբողջությամբ.
- Հունիսի 19-ին` Սանկտ-Պետերբուրգում Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման հաջորդ օրը, ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը հատեց շփման գիծը` սպանելով 4 եւ վիրավորելով եւս 4 հայ զինվորների: Ինչպիսի՞ է ձեր արձագանքը կատարվածի նկատմամբ:
- Սկզբնաղբյուրից տեղեկատվության չունենալով, այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ նման միջադեպերը բացարձակ անթույլատրելի են: Ես շատ եմ ցավում կատարվածի համար, հատկապես մարդկային կյանքերի կորստի կապակցությամբ:
Միջադեպը հերթական անգամ ցույց տվեց այս հակամարտության վտանգավորությունը եւ պետք է խթան դառնա բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար: Մենք միջադեպեր տեսել ենք նաեւ նախկինում եւ, ցավոք, եթե բանակցություններում առաջընթաց չլինի, մենք դրանք կրկին կտեսնենք, ինչից ես շատ կուզեի խուսափել:
- Դուք ասացիք, որ ձեզ հասանելի չէ կատարվածի վերաբերյալ տեղեկատվությունը սկզբնաղբյուրից: Մտադի՞ր եք արդյոք անցկացնել սեփական հետաքննությունը:
- Մենք կհիմնվենք ԵԱՀԿ տրամադրած տեղեկատվության վրա, քանի որ տեղում սեփական ներկայացուցիչներ չունենք:
- Չե՞ք կարծում, որ միջազգային հանրությունը եւ, մասնավորապես, ԵՄ-ն, պետք է հրապարակայնորեն դատապարտի ադրբեջանական դիվերսիան, քանի որ միջազգային քննադատության բացակայությունն այն գործոններից մեկն է, որոնք նման գործողությունները հնարավոր են դարձնում:
- Ինչպես արդեն ասացի, կատարվածը բացարձակապես անթույլատրելի է: Մենք դատապարտում ենք այն եւ խորապես ցավում ենք մարդկային զոհերի համար:
- Ինչու՞ միջազգային հանրությունը Ադրբեջանին պարազապես կոչ չի անում դադարեցնել ռազմատենչ հայտարարությունները:
- Մենք պետք է նվազեցնենք ջերմաստիճանը այդ հակամարտության շուրջ, ինչը ներառում է այն հռետորությունից խուսափելը, որը կարող է ընկալվել որպես սպառնալիք: Բանակցություններում առաջընթացի համար պետք է կառուցել վստահություն, ինչի համար անհրաժեշտ է հանրային գործողությունների ու գործնական քայլերի համապատասխանություն:
- Ի՞նչ կարող եք ասել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, այսպես կոչված, «նորացված Մադրիդյան սկզբունքների» մասին: Ադրբեջանը հայտարարում է, որ ընդունել է նորացված սկզբունքները եւ նույնն ակնկալում է Հայաստանից: Հայաստանը հայտարարում է, որ միակ պաշտոնական առաջարկությունը եղել եւ մնում է 2007թ. նոյեմբերին կողմերին ներկայացված Մադրիդյան փաստաթուղթը: Ինչպիսի՞ն է բանակցությունների ընթացիկ փուլի ձեր ըմբռնումը:
- Ես չէի ցանկանա մեկնաբանել քննարկվող փաստաթղթերն ու առաջարկները: Դա թողնենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին:
Սանկտ-Պետերբուրգի հանդիպման արդյունքներով ակնհայտ դարձավ, որ երկու նախագահներն էլ ցանկանում են արագացնել բանակցությունները, եւ հուսով եմ` դա արդյունք կտա:
- Չե՞ք կարծում, որ Ադրբեջանի դերը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դադարեցման գործում կպակասեցնի փոխզիջումների գնալու Հայաստանին պատրաստակամությունը:
- Այդ երկու գործընթացները պետք է դիտարկվեն` հաշվի առնելով նրանցից յուրաքանչյուրի առանձնահատկությունները: Ակնհայտ է, որ երկու գործընթացները պետք է առաջ ընթանան: Նրանց միջեւ չպետք է փոխադարձ կապ լինի, սակայն, մյուս կողմից, չպետք է անտեսել նաեւ այն, որ յուրաքանչյուրն իր ազդեցությունն ունի ընդհանուր մթնոլորտի, հետեւաբար` մյուս գործընթացի վրա: Իսկ դա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է առաջ ընթանալ երկու ուղղություններով. իրավիճակը կարելի է կայունացնել միայն երկու խնդիրների հաջող լուծման շնորհիվ: Միայն դրանից հետո Հայաստանը խաղաղության կհասնի իր հարեւանների ու ինքն իր հետ:
- Ի՞նչ կարծիքի եք հայ-թուրքական գործընթացի ապագայի վերաբերյալ:
- Հայ-թուրքական կարգավորման ճանապարհին եղել են բազմաթիվ հիասթափություններ: Ես ինքս մեծ հույսեր ունեի, երբ նախորդ տարվա հոկտեմբերին ներկա էին Ցյուրիխում արձանագրությունների ստորագրմանը: Դա շատ կարեւոր պահ էր: Սակայն հետագա իրադարձություններն ամենեւին չհամապատասխանեցին ակնկալիքներին: Միաժամանակ, կարծում եմ, չպետք է մոռանալ, որ գործընթացն ավարտված չէ, այլ միայն դադարեցվել է երկու երկրների կողմից եւ կարող է վերսկսվել: Դա կպահանջի քաղաքական կամք ու խիզախություն երկու կողմերից: Կարծում եմ, որ հարաբերությունների կարգավորումը բխում է երկու կողմերի շահերից: Հայաստանի շահերն ակնհայտ են, սակայն առկա են նաեւ Թուրքիայի շահերը, քանի որ հակամարտությունն ու Հայաստանի հետ փակ սահմանը նրան խանգարում են ամբողջությամբ իրականացնել իր տարածաշրջանային դերը Հարավային Կովկասում:

Питер Семнеби: «Произошедшее совершенно недопустимо»
Спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Питер Семнеби осудил в эксклюзивном интервью агентству Медиамакс инцидент на линии соприкосновения НКР и Азербайджана, назвав его «совершенно недопустимым».
Предлагаем вашему вниманию полный текст интервью Питера Семнеби агентству Медиамакс:
- 19-го июня, на следующий день после встречи президентов России, Армении и Азербайджана в Санкт-Петербурге, азербайджанская диверсионная группа перешла линию соприкосновения, убив 4 и ранив еще 4 армянских солдат. Какова ваша реакция на произошедшее?
- Не имея доступа к первоисточникам информации, тем не менее, подобные инциденты являются совершенно недопустимыми. Я очень сожалею о случившемся, в особенности, о потере человеческих жизней. Инцидент в очередной раз продемонстрировал опасность данного конфликта и должен стать стимулом для активизации переговорного процесса. Мы видели инциденты и раньше и, к сожалению, если переговоры не будут продвигаться вперед, мы продолжим их видеть вновь, чего я бы очень хотел избежать.
- Вы сказали, что у вас не было доступа к первоисточникам информации о произошедшем. Намерены ли вы провести собственное расследование?
- Мы будем полагаться на информацию ОБСЕ, поскольку у нас нет собственных сотрудников на местах.
- Не считаете ли вы, что международное сообщество и, в частности, ЕС, должны публично осудить азербайджанскую диверсию, поскольку отсутствие международного осуждения является одним из факторов, которые делают подобные действия возможными?
- Как я уже сказал, произошедшее совершенно недопустимо. Мы осуждаем это и глубоко сожалеем о человеческих потерях.
- Почему международное сообщество не призывает Азербайджан прекратить воинственные заявления?
- Нам следует снизить температуру вокруг этого конфликта, что включает воздержание от риторики, которая может быть воспринята как угрозы. Для прогресса в переговорах необходимо построить доверие, для которого необходимо соответствие публичных заявлений и практических действий.
- Что вы можете сказать о так называемых «обновленных Мадридских принципах» урегулирования нагорно-карабахского конфликта? Азербайджан заявляет, что принял обновленные принципы и ожидает того же от Армении. Армения заявляет, что единственным официальным предложением был и остается Мадридский документ, представленный сторонам в ноябре 2007 года. Каково ваше понимание текущей стадии переговоров?
- Я не хотел бы комментировать обсуждаемые документы и предложения. Оставим это сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
По итогам встречи в Санкт-Петербурге стало очевидно, что оба президента хотят ускорить переговоры, и я надеюсь, что это даст результаты.
- Не думаете ли вы, что роль Азербайджана в приостановке процесса нормализации армяно-турецких отношений сделает Армению менее мотивированной идти на компромиссы?
- Два этих процесса должны рассматриваться с учетом своих особенностей. Очевидно, что оба процесса должны продвигаться вперед. Между ними не должно быть взаимосвязи, но с другой стороны, не следует игнорировать и то, каждый из них имеет свое влияние на всю атмосферу, а следовательно, и на другой процесс. А это означает, что необходимо прогрессировать в обеих направлениях: ситуацию можно стабилизировать лишь благодаря успешному решению обоих вопросов. Только после этого Армения достигнет мира со своими соседями и с самой собой.
- Что вы думаете о будущем армяно-турецкого процесса?
- На пути армяно-турецкой нормализации было множество разочарований. У меня у самого были большие надежды, когда в октябре прошлого года я присутствовал на подписании протоколов в Цюрихе. Это был очень важный момент. Однако последующие события вовсе не соответствовали ожиданиям. В то же время, думаю, не следует забывать о том, что процесс не завершен, а всего лишь приостановлен обеими сторонами и может возобновиться. Это потребует политической воли и смелости от обеих сторон. Я считаю, что нормализация отношений в интересах обеих сторон. Очевидны интересы Армении, но присутствуют интересы и Турции, поскольку конфликт и закрытая граница с Арменией мешают ей в полной мере реализовать свою региональную роль на Южном Кавказе.