Պիտեր Սեմնեբի. «Կատարվածը բացարձակապես անթույլատրելի է»
Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին Մեդիամաքս գործակալությանը տված բացառիկ հարցազրույցում «բացարձակապես անթույլատրելի» է անվանել միջադեպը ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի շփման գծում:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հարցազրույցն ամբողջությամբ.
- Հունիսի 19-ին` Սանկտ-Պետերբուրգում Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման հաջորդ օրը, ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը հատեց շփման գիծը` սպանելով 4 եւ վիրավորելով եւս 4 հայ զինվորների: Ինչպիսի՞ է ձեր արձագանքը կատարվածի նկատմամբ:
- Սկզբնաղբյուրից տեղեկատվության չունենալով, այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ նման միջադեպերը բացարձակ անթույլատրելի են: Ես շատ եմ ցավում կատարվածի համար, հատկապես մարդկային կյանքերի կորստի կապակցությամբ:
Միջադեպը հերթական անգամ ցույց տվեց այս հակամարտության վտանգավորությունը եւ պետք է խթան դառնա բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար: Մենք միջադեպեր տեսել ենք նաեւ նախկինում եւ, ցավոք, եթե բանակցություններում առաջընթաց չլինի, մենք դրանք կրկին կտեսնենք, ինչից ես շատ կուզեի խուսափել:
- Դուք ասացիք, որ ձեզ հասանելի չէ կատարվածի վերաբերյալ տեղեկատվությունը սկզբնաղբյուրից: Մտադի՞ր եք արդյոք անցկացնել սեփական հետաքննությունը:
- Մենք կհիմնվենք ԵԱՀԿ տրամադրած տեղեկատվության վրա, քանի որ տեղում սեփական ներկայացուցիչներ չունենք:
- Չե՞ք կարծում, որ միջազգային հանրությունը եւ, մասնավորապես, ԵՄ-ն, պետք է հրապարակայնորեն դատապարտի ադրբեջանական դիվերսիան, քանի որ միջազգային քննադատության բացակայությունն այն գործոններից մեկն է, որոնք նման գործողությունները հնարավոր են դարձնում:
- Ինչպես արդեն ասացի, կատարվածը բացարձակապես անթույլատրելի է: Մենք դատապարտում ենք այն եւ խորապես ցավում ենք մարդկային զոհերի համար:
- Ինչու՞ միջազգային հանրությունը Ադրբեջանին պարազապես կոչ չի անում դադարեցնել ռազմատենչ հայտարարությունները:
- Մենք պետք է նվազեցնենք ջերմաստիճանը այդ հակամարտության շուրջ, ինչը ներառում է այն հռետորությունից խուսափելը, որը կարող է ընկալվել որպես սպառնալիք: Բանակցություններում առաջընթացի համար պետք է կառուցել վստահություն, ինչի համար անհրաժեշտ է հանրային գործողությունների ու գործնական քայլերի համապատասխանություն:
- Ի՞նչ կարող եք ասել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, այսպես կոչված, «նորացված Մադրիդյան սկզբունքների» մասին: Ադրբեջանը հայտարարում է, որ ընդունել է նորացված սկզբունքները եւ նույնն ակնկալում է Հայաստանից: Հայաստանը հայտարարում է, որ միակ պաշտոնական առաջարկությունը եղել եւ մնում է 2007թ. նոյեմբերին կողմերին ներկայացված Մադրիդյան փաստաթուղթը: Ինչպիսի՞ն է բանակցությունների ընթացիկ փուլի ձեր ըմբռնումը:
- Ես չէի ցանկանա մեկնաբանել քննարկվող փաստաթղթերն ու առաջարկները: Դա թողնենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին:
Սանկտ-Պետերբուրգի հանդիպման արդյունքներով ակնհայտ դարձավ, որ երկու նախագահներն էլ ցանկանում են արագացնել բանակցությունները, եւ հուսով եմ` դա արդյունք կտա:
- Չե՞ք կարծում, որ Ադրբեջանի դերը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դադարեցման գործում կպակասեցնի փոխզիջումների գնալու Հայաստանին պատրաստակամությունը:
- Այդ երկու գործընթացները պետք է դիտարկվեն` հաշվի առնելով նրանցից յուրաքանչյուրի առանձնահատկությունները: Ակնհայտ է, որ երկու գործընթացները պետք է առաջ ընթանան: Նրանց միջեւ չպետք է փոխադարձ կապ լինի, սակայն, մյուս կողմից, չպետք է անտեսել նաեւ այն, որ յուրաքանչյուրն իր ազդեցությունն ունի ընդհանուր մթնոլորտի, հետեւաբար` մյուս գործընթացի վրա: Իսկ դա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է առաջ ընթանալ երկու ուղղություններով. իրավիճակը կարելի է կայունացնել միայն երկու խնդիրների հաջող լուծման շնորհիվ: Միայն դրանից հետո Հայաստանը խաղաղության կհասնի իր հարեւանների ու ինքն իր հետ:
- Ի՞նչ կարծիքի եք հայ-թուրքական գործընթացի ապագայի վերաբերյալ:
- Հայ-թուրքական կարգավորման ճանապարհին եղել են բազմաթիվ հիասթափություններ: Ես ինքս մեծ հույսեր ունեի, երբ նախորդ տարվա հոկտեմբերին ներկա էին Ցյուրիխում արձանագրությունների ստորագրմանը: Դա շատ կարեւոր պահ էր: Սակայն հետագա իրադարձություններն ամենեւին չհամապատասխանեցին ակնկալիքներին: Միաժամանակ, կարծում եմ, չպետք է մոռանալ, որ գործընթացն ավարտված չէ, այլ միայն դադարեցվել է երկու երկրների կողմից եւ կարող է վերսկսվել: Դա կպահանջի քաղաքական կամք ու խիզախություն երկու կողմերից: Կարծում եմ, որ հարաբերությունների կարգավորումը բխում է երկու կողմերի շահերից: Հայաստանի շահերն ակնհայտ են, սակայն առկա են նաեւ Թուրքիայի շահերը, քանի որ հակամարտությունն ու Հայաստանի հետ փակ սահմանը նրան խանգարում են ամբողջությամբ իրականացնել իր տարածաշրջանային դերը Հարավային Կովկասում:

Peter Semneby, EU Special Representative to the South Caucasus, has stated in his exclusive interview to Mediamax that the armed incident on the contact line between Nagorno Karabakh and Azerbaijan was “clearly unacceptable.”
We present the full text of the interview of Peter Semneby to Mediamax:
- On June 19, the next day after the Armenian, Azerbaijani and Russian Presidents met in Saint Petersburg, Azerbaijani subversive group crossed the border, killing 4 and wounding another 4 Armenian soldiers. What is your reaction to this incident?
- Without obviously having any access to first hand information ourselves, it is clearly unacceptable that incidents of this kind take place. I very much regret this fact, in particular, the loss of life that took place as a result of this incident. It demonstrates that the conflict is a dangerous one and it should also be an impetus to reintegrate the negotiation process. We’ve seen incidents in past and unfortunately unless the negotiations gather pace again, we will continue to see them, and I would really want to avoid that.
- You said that you did not have any first hand information about what took place. Are you going to do some kind of investigation?
- We will obviously rely on the OSCE for information about what has happened as we do not have any personnel on the ground.
- Don’t you think that this time international community and EU in particular have to publicly condemn this operation realized by Azerbaijan as the absence of strong international condemnation is one of the factors that are making such actions possible?
- As I said, what happened is clearly unacceptable. We deplore it and we deeply regret the loss of human life.
- Why the international community is not simply urging Azerbaijan to stop the militaristic statements?
- We need to lower the temperature around this conflict and that includes refraining from rhetoric that can be perceived as threatening. In order for the negotiations to move forward, there is a need to build confidence and it should be built both in terms of what is being said in public and what is being done in practical terms.
- What can you say about so called “renewed Madrid Principles” for the NK conflict settlement? Azerbaijan says that is has accepted those renewed principles and is expecting the same from Armenia. Armenia says that the only official proposal is the Madrid Document itself that was presented to the sides in November 2007. What is your understanding of the current stage in the negotiations?
- I don’t want to comment on the documents, the proposals that are being discussed. That is something I would leave up to the co-chairs of the Minsk Group to do. It was an important signal in Saint Petersburg that the two Presidents met - a signal was sent by the two Presidents that they need to speed up the negotiations and pick up the pieces again and I hope that this will also lead to further results.
- Don’t you think that the fact that it was Azerbaijan that killed the Turkish-Armenian process may make Armenian side less motivated for compromises?
- This two processes should each one be treated according to their own merits. Both processes are obviously necessary to move forward. There should be no links made between them, but on the other hand, one should also not deny or ignore the fact that each process will have an influence on the overall atmosphere, and therefore also the other process, which means that we need to see progress on both scores and only by bringing both these issues to successful resolution, we will be able to stabilize the situation and Armenia will be able to come to peace with its neighborhood and also with itself.
- And what do you think about the future of Turkish-Armenian process?
- Clearly, there have been many disappointments along the road in the Turkish-Armenian normalization. I had great hopes myself, when I was present in Zurich, when the protocols were signed on the tenth of October last year. It was a very important moment. But since then, what has happened has clearly not met up to expectations. At the same time, I think one should at least take note of the fact that the process is not dead, it has been suspended on both sides, but with the possibility and will on both sides to bring it forward and to reintegrate it. But this will require political will and courage on both sides. I believe very strongly that this is fundamentally the interest of both countries. Clearly it is for Armenia, but it also is for Turkey to fully develop its regional role in the South Caucasus, which has clearly been limited by the conflict with Armenia and the fact that the border is closed.