Փորձագետ. Ադրբեջանական քարոզչամեքենան կծեց իր պոչը
Ղարաբաղյան հակամարտության ցանկացած բանակցությունից առաջ և հետո ադրբեջանական հիստերիան օրինաչափություն է դարձել։ Նման տեսակետ հայտնեց ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոս Անահիտ Մենեմշյանը:
Նրա խոսքերով, ադրբեջանական քարոզչությունը գրագետ չի արվում, բացակայում են փաստարկներն ու պատճառահետևանքային կապը։ Մենեմշյանի կարծիքով, ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հիմնականում, աշխատում են ծավալի վրա, այլ ոչ թե որակի:
Հունիսի 18-ին Չայլուի միջադեպին անդրադառնալով` ասուլիսին ներկա Տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն ասաց, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան տարօրինակ է գործել և «ցայտնոտային իրավիճակում իրենք իրենց պոչը կծեցին»:
«Տարբեր պաշտոնյաներ, տարբեր փորձագետներ իրար հակասող տեղեկատվություն էին տարածում, թե իբր հարձակումը սկսել են հայերը, թե հարձակումը սկսել են «մերոնք», այն ինչ` հենց նրանց քարոզչամեքենան ընկավ կիսաշիզոֆրենիկ վիճակի մեջ, քանի որ ադրբեջանցիները չէին սպասում, որ հայկական կողմից ագրեսիվ տեղեկատվական առաջխաղացում կլինի»,- ասաց Մարտիրոսյանը:
Խոսելով հայկական ԶԼՄ-ի մասին` Սամվել Մարտիրոսյանն ընդգծեց, որ «դրանք համախմբված են գործել արտաքին թշնամու դեմ»:

Азербайджанский агитпроп «в цейтноте укусил себя за хвост»
Азербайджанская истерия стала закономерностью до и после любых переговоров по урегулированию карабахского конфликта. Такую точку зрения высказала сегодня преподаватель факультета журналистики Анаит Менешян.
По ее словам, азербайджанская пропаганда работает неграмотно, отсутствуют факты и причинно-следственная связь. Согласно мнению преподавателя, азербайджанские СМИ в основном работают на объем, а не на качество.
Касаясь инцидента в окрестностях села Чайлу Нагорно-Карабахской Республики, эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян отметил, что азербайджанская пропагандистская машина действовала довольно странно и в «ситуации цейтнота укусила сама себя за хвост».
«Различные должностные лица, эксперты распространяли противоречащие друг другу сведения о том, что якобы нападение начали армяне, затем они заявили, что напали «наши» и т.д. Азербайджанская агитмашина впала в шизофрению, поскольку не ожидала, что с армянской стороны будет агрессивное информационное продвижение», - отметил С.Мартиросян.
Эксперт, говоря о работе армянских СМИ, отметил, что в информационной сфере наблюдалась сплоченность против внешнего врага.