Փորձագետ. Ադրբեջանական քարոզչամեքենան կծեց իր պոչը
Ղարաբաղյան հակամարտության ցանկացած բանակցությունից առաջ և հետո ադրբեջանական հիստերիան օրինաչափություն է դարձել։ Նման տեսակետ հայտնեց ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոս Անահիտ Մենեմշյանը:
Նրա խոսքերով, ադրբեջանական քարոզչությունը գրագետ չի արվում, բացակայում են փաստարկներն ու պատճառահետևանքային կապը։ Մենեմշյանի կարծիքով, ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հիմնականում, աշխատում են ծավալի վրա, այլ ոչ թե որակի:
Հունիսի 18-ին Չայլուի միջադեպին անդրադառնալով` ասուլիսին ներկա Տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն ասաց, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան տարօրինակ է գործել և «ցայտնոտային իրավիճակում իրենք իրենց պոչը կծեցին»:
«Տարբեր պաշտոնյաներ, տարբեր փորձագետներ իրար հակասող տեղեկատվություն էին տարածում, թե իբր հարձակումը սկսել են հայերը, թե հարձակումը սկսել են «մերոնք», այն ինչ` հենց նրանց քարոզչամեքենան ընկավ կիսաշիզոֆրենիկ վիճակի մեջ, քանի որ ադրբեջանցիները չէին սպասում, որ հայկական կողմից ագրեսիվ տեղեկատվական առաջխաղացում կլինի»,- ասաց Մարտիրոսյանը:
Խոսելով հայկական ԶԼՄ-ի մասին` Սամվել Մարտիրոսյանն ընդգծեց, որ «դրանք համախմբված են գործել արտաքին թշնամու դեմ»:

Azerbaijan’s hysteria before and after any negotiation on Nagorno Karabakh conflict has got regular, YSU Department of Journalism lecturer Anahit Menemshyan said.
According to her, Azerbaijan’s propaganda is not competent, it lacks for arguments and connection between cause and effect. In Menemshyan’s opinion, Azerbaijani media mainly work on quantity, not on quality.
In return, information security expert Samvel Martirosyan, speaking about the June 18 Chaylu incident said that the Azerbaijani Propaganda Machine acted strangely and “being in time trouble bit its own tail.”
“Various officials, experts spread contradictory information that allegedly it was Armenia that had started the attack, while the very Azerbaijani Propaganda Machine got something like schizophrenia since the Azerbaijanis did not expect aggressive information advancement from the Armenian side,” Martirosyan said.
Speaking about Armenian media Samvel Martirosyan stressed that “they were consolidated in their actions against the foreign enemy.”