Դեսպան. Հունիսի 18-ի բախումն այլ երկրների սադրանքի հետևանք է
Ադրբեջան-ԼՂՀ ռազմագծում հունիսի 18 լույս 19-ին տեղի ունեցած բախումը տարածաշրջանից դուրս գտնվող երկրների սադրանքի հետևանք է: Այդ մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիան, զերծ մնալով պատասխանել լրագրողների այն հարցին, թե կոնկրետ որ երկրները նա նկատի ունի: Դիվանագետը նաև ցավակցություն հայտնեց զոհված զինծառայողների հարազատներին:
Հիշեցնենք, որ ս.թ հունիսի 18-ին` ժամը 23.30-ի սահմաններում, Չայլու գյուղի մերձակայքում Ադրբեջանից ԼՂՀ տարածք է ներխուժել զինված հետախուզական խմբավորում: Սահմանն անցած ադրբեջանցիներին հաջողվել է թափանցել ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիսարևելյան հատված: Հայկական կողմի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցվել է: Թողնելով մեկ դիակ և զինամթերք` թշնամին հետ է քաշվել: Մարտի արդյունքում հայկական կողմը տվել է չորս զոհ, չորս վիրավոր:
Խոսելով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին, դեսպանը նշեց, որ պաշտոնական Թեհրանը միշտ այն կարծիքի է եղել, որ ցանկացած հակամարտություն և բախում որևէ կերպով չի նպաստում որևէ երկրին և ժողովրդին և պետք է լուծվի միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
«Ցանկացած հակամարտություն և բախում չի նպաստելու որևէ ժողովրդի: Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը պետք է լինի միայն խաղաղ բանակցությունների արդյունքում»,- ասաց նա:

The armed incident which took place during the night of June 18-19 in the northern part of the Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan is a result of the non-regional forces -- such kind of view shared Iranian Ambassador to Armenia Seyed Ali Saghayan.
Iranian Ambassador pointed that any conflict must be solved by peaceful meanings. “Any conflict and confrontation can’t be beneficial for any nation. The Karabakh conflict must be solved by peaceful meaning only,” said Iranian Ambassador.
During the night of June 18-19, the Azerbaijani diversionary armed group invaded territory of Nagorno Karabakh in direction to Martakert. The military of Nagorno Karabakh faced diversionists and stopped their further invasion. In the attack four Armenian soldiers were killed, four others were wounded. One Azerbaijani diversionist was killed; others managed to escape.