«Մեծ ութնյակի» գագաթնաժողովին կխոսեն Իրանի և ԿԺԴՀ-ի մասին
Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի միջուկային ծրագրերը, ինչպես նաև «Չխոնան» հարավկորեական նավի հետ տեղի ունեցած միջադեպը կքննարկվեն միջազգային անվտանգության ոլորտին նվիրված «մեծ ութնյակի» գագաթնաժողովում: Այդ մասին, ըստ Ռիա-Նովոստի գործակալության, հայտնել է «մեծ ութնյակում» նախագահող Կանադայի վարչապետի մամլո խոսնակ Դիմիտրի Սուդասը:
Նշենք, որ գագաթնաժողովը հունիսի 25-26-ին տեղի կունենա Կանադայի Օնտարիո նահանգի Հանթսվիլ քաղաքում:
«Միջուկային զենքի վտանգը մնում է իրատեսական: Միջազգային հանրության առջև սեփական պարտավորվածությունների կատարելու Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի անկարողությունը, ինչպես նաև հարավկորեական նավի հետ տեղի ունեցած միջադեպը գլոբալ անվտանգության համար վտանգ են ներկայացնում: Եվ այդ թեմաներն առաջնահերթ կլինեն, քանի որ պահանջում են «ութնյակի» առաջնորդների համաձայնեցված դիրքորոշումը»,- ասել է մամլո քարտուղարը:
Նա նաև հայտնել է, որ Հանթսվիլում կքննարկվեն ահաբեկչության, թմրանյութի ապօրինի շրջանառության և կազմակերպված ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերվող հարցեր:

Иран и КНДР станут главными темами саммита G8
Ядерные программы Ирана и КНДР, а также инцидент с потопленным южнокорейским корветом "Чхонан" станут приоритетными темами саммита "большой восьмерки" в сфере международной безопасности. Об этом, согласно РИА Новости, сообщил на брифинге в Торонто пресс-секретарь премьер-министра Канады, председательствующей в G8, Димитри Судас.
Саммит "восьмерки" состоится 25-26 июня в городе Хантсвилл, провинция Онтарио, недалеко от Торонто.
"Угроза ядерного оружия остается реальной. Неспособность Ирана и Северной Кореи выполнить свои обязательства в этой сфере перед мировым сообществом, а также инцидент с потоплением южнокорейского корабля - все это представляет угрозу глобальной безопасности. И эти темы будут приоритетными, поскольку они требуют согласованной позиции лидеров "восьмерки", - сказал пресс-секретарь канадского премьер-министра.
Пресс-секретарь главы канадского правительства также сообщил, что среди других важных тем в сфере международной безопасности, которые обсудят лидеры "восьмерки" в Хантсвилле, будет также борьба с терроризмом, незаконным оборотом наркотиков и организованной преступностью.