ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ն ձգտում են աջակցել Ղրղզստանի ժողովրդին
Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն հաստատում են միասնական ձգտումը աջակցել Ղրղզստանի ժողովրդին` ապրիլի 7-ի իրադարձություններից և երկրի հարավում ողբերգական բախումներից հետո ժողովրդավարության և կայունության վերականգնման գործում:
«Մենք կոչ ենք անում առանց բռնությունների, քաղաքական մեթոդների կիրառմանը` առկա հիմնախնդիրների լուծման, հասարակական կարգի արագ վերականգնման, քաղաքացիական համերաշխության և ազգամիջյան համաձայնության համար», - ասված է ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի և Բարաք Օբամայի համատեղ հայտարարությունում, որը տեղադրված է ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքում:
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ կողմերը աջակցում են ՄԱԿ-ին և մյուս միջազգային կազմակերպություններին, «Ղրղզստանի հարևաններին և ընկերներին` իրավիճակի կայունացմանն ուղղված, այդ թվում` մարդասիրական օգնության ցուցաբերման, նրանց ջանքերում»:
«Մենք մտադիր ենք շարունակել Ղրղզստանի հետ մեր համատեղ ջանքերը` թմրանյութերի շրջանառությունից և ահաբեկչությունից առաջացող սպառնալիքների դեմ պայքարում, ինչպես նաև համատեղ կաշխատենք, որպեսզի աջակցենք Ղրղզստանի տնտեսական զարգացմանը», - հայտարարում են Ռուսաստանը և ՄԱՆ-ն:
Երկու երկրների նախագահները նաև իրենց ցավակցություններն են հայտնել ազգամիջյան բախումների հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին:

Россия и США заинтересованы в поддержке народа Киргизии
Россия и США подтверждают общую заинтересованность в поддержке народа Киргизии в его стремлении восстановить демократию и стабильность после событий 7 апреля и трагического противостояния на юге страны.
"Мы призываем к использованию ненасильственных, политических методов разрешения существующих проблем, к скорейшему восстановлению общественного порядка, гражданского мира и межнационального согласия", - как сообщает «Интерфакс», говорится в совместном заявлении президентов России и США Дмитрия Медведева и Барака Обамы, размещенном на сайте Кремля.
В документе подчеркивается, что стороны поддерживают согласованную международную реакцию на этот кризис, ООН и другие международные организации, "соседей и друзей Киргизии в их усилиях по содействию нормализации обстановки в этой стране, включая оказание гуманитарной помощи".
"Мы намерены продолжать наши совместные с Киргизией усилия по противодействию угрозам, исходящим от наркотрафика и терроризма, а также будем совместно работать в целях содействия экономическому развитию стабильной Киргизии", - отмечается в заявлении Д.Медведева и Б.Обамы.
Президенты России и США также приносят соболезнования семьям тех, кто потерял своих близких в межэтнических столкновениях.