Ռ. Սաֆրաստյան. Նախիջևանում թուրքական զորքեր չեն տեղակայվի
Այսօր ասուլիսի ժամանակ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանն անդրադարձավ այն տեսակետին, թե մոտ ժամանակներում հնարավոր է, որ Նախիջևանում տեղակայվեն թուրքական զինված ուժերը, իսկ Լեռնային Ղարաբաղում` ռուսաստանյան խաղաղապահները:
«Համոզված եմ, որ Նախիջևանում թուրքական զորքեր չեն տեղակայվի: Դրա համար չկա որևէ իրավական հիմք: Եթե թուրքերը փորձում են որպես հիմք համարել Կարսի պայմանագիրը, ապա այնտեղ դրա մասին ոչ մի խոսք չկա»,- ասաց նա և շեշտեց, որ նման քայլով Թուրքիան ուղղակի հակամարտության մեջ կմտնի Ռուսաստանի հետ:
«Համոզված եմ, որ ստատուս քվոն Հարավային Կովկասում այսօր ի նպաստ Ռուսաստանի է: Նա բացարձակ ոչ մի շահագրգռվածություն չունի, որ թույլ տա տարածաշրջանում տեղակայվեն ռուսական զորքեր, ոչ էլ ստիպված է դա անել»,-ասաց փորձագետը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջը խաղաղապահ զորքերի տեղաբաշխման հնարավորության մասին, Ռ. Սաֆրաստյանը կարծիք հայտնեց, որ նման պայմաններում դրա համար որևէ նախադրյալ դեռ չկա:

Сафрастян: Турция не направит своих миротворцев в Нахичеван
Директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении Рубен Сафрастян исключил возможность размещения миротворческих сил Турции в Нахичеване.
«Уверен, что в Нахичеване турецких миротворцев не будет. Для этого нет какой-либо правовой основы. Если турки пытаются взять в качестве основы Карский договор, то в нем нет ни одного слова об этом. В случае размещения миротворцев в Нахичеване Турция войдет в открытую конфронтацию с Россией», - сказал Р.Сафрастян.
«Уверен также, что существующий на Южном Кавказе статус-кво работает в пользу России», - отметил он.
По его словам, в настоящее время нет каких-либо предпосылок для размещения миротворческих сил в зоне карабахского конфликта.