Ստալինի հուշարձանի ապամոնտաժումը Շևարդնաձեի դուրը չեկավ
Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն դեմ է արտահայտվել Գորիում Իոսիֆ Ստալինի հուշարձանի ապամոնտաժմանը: Քաղաքի կենտրոնական հրապարակից հուշարձանի ապամոնտաժման որոշումը, որ կայացրել էին իշխանությունները, Շևարդնաձեն անընդունելի է համարել,- հաղորդում է «Վլաստի.նետ-ը»:
Ըստ աղբյուրի, նախկին նախագահը հիշեցրել է, որ, նույնիսկ Ստալինի անձի պաշտամունքի բացահայտման ժամանակ Գորիում հուշարձանը պահպանվել էր: Այն ժամանակ հուշարձանի ապամոնտաժմանը դեմ էր Նիկիտա Խրուշչևը:
Ստալինի հուշարձանը Գորիի կենտրոնական հրապարակում տեղադրվել է 1952-ին և ապամոնտաժվել 2010թ-ի հունիսի 25-ի գիշերը: Որոշվվել էր արձանը փոխանցել Ստալինի տուն-թանգարանի տարածք, որը գտնվում է մոտակայքում (մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա):
Ստալինի հուշարձանի փոխարեն Գորիի կենտրոնական հրապարակում կկառուցվի հուշահամալիր` նվիրված 2008-ի օգոստոսյան պատերազմի, ինչպես նաև ստալինյան ռեպրեսիաների զոհերին:

Шеварднадзе не поддержал демонтаж памятника Сталину
Бывший президент Грузии Эдуард Шеварднадзе не поддержал демонтаж памятника Иосифу Сталину в Гори. Решение властей, убравших монумент с центральной площади города, он назвал неприемлемым, сообщает Власти.нет.
Согласно источнику, экс-президент напомнил, что даже при разоблачении культа личности Сталина монумент в Гори был сохранен. Тогда за памятник, по словам Шеварднадзе, заступился Никита Хрущев.
Памятник Иосифу Сталину, установленный на центральной площади Гори в 1952 году, был демонтирован в ночь на 25 июня 2010 года. Его было решено перенести на территорию дома-музея Сталина, который расположен неподалеку (в нескольких сотнях метров). Вместо памятника Сталину на центральной площади будет установлен монумент, посвященный погибшим в августовской войне 2008 года, а также жертвам сталинских репрессий.