Դեսպան. «Ուժի կիրառումը և նման մջադեպերն անընդունելի են»
«Ցավում ենք միջադեպի համար և գտնում ենք, որ ուժի կիրառումը և նման միջադեպերն անընդունելի են»,- ընդգծեց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնդսեյլը` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ադրադառնալով հունիսի 18-ին Արցախի Հանրապետություն ներխուժած ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի սադրանքին:
Դեսպանի համոզմամբ` հակամարտության «երկու կողմերը պետք է զերծ մնան ուժի կիրառման սպառնալաիքից»:
«Սա ևս մեկ անգամ շեշտում է բանակցությունների միջոցով լուծում գտնելու կարևորությունը, որպեսզի կանխվեն նման դեպքերը հետագայում»,- հայտնեց Չ. Լոնդսեյլը և հավելեց. «Մեծ հույսեր ունենք, որ նման միջադեպեր հետագայում չեն լինի, ու խրախուսում ենք երկու կողմերին` մեծացնել ջանքերը վերջնական լուծման հասնելու համար»:
Թե ինչպիսի՞ն կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական լուծումը, ըստ Չ. Լոնդսեյլի` «Մեծ Բրիտանիայի որոշելիք հարցը չէ»: Միևնույն ժամանակ, նրա կարծիքով` «որպեսզի լուծումը երկարատև լինի, այն պետք է համաձայնեցվի կոնֆլիկտում ներգրավված բոլոր կողմերի հետ»:
«Լուծումը պետք է հիմնված լինի ԵԱՀԿ 3 հիմնարար սկզբունքների վրա` ազգերի ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության իրավունքի և ուժի չգործադրման պահանջի»,- շեշտեց ՄԲ դեսպանն ու ավելացրեց. «Թե ինչպե՞ ս են այս սկզբունքները կիրառվելու և ինչպիսի՞ վերջնական լուծում է գտնվելու դրանց հիման վրա, բանակցությունների մեջ ներգրավված կողմերի որոշելիք հարցն է»:

Use of force and such incidents are unacceptable, says Lonsdale
“We regret the armed incident and consider the use of force and such kind of incidents to be unacceptable,” said British Ambassador to Armenia Charles Lonsdale referring to the June 18-19 incident occurred in the northern part of the Line of Contact between Azerbaijan and Nagorno Karabakh, resulting in casualties.
British Ambassador said that “the both sides should avoid a conflict.”
“This incident once more shows the importance of the settlement to the conflict through negotiations in a bid to prevent such developments in future,” said Ambassador. “We hope that incidents of such kind won’t take place in future and we call for both sides to activate efforts to reach a final decision,” he added.
The final solution to the Karabakh is beyond Britain’s competence, pointed Ambassador Lonsdale. He added that “it’s necessary to come to an agreement with all sides of the conflict” in order to reach as he described it a long-term solution.
“The decision should be based on the three OSCE’s principles which are people’s right to self determination, territorial integrity, and non-use of force,” said British Ambassador. He said: “In what way these principles will be put into practice and what final decision will be made – is a mater of decision by sides involved in the conflict.”