Դեսպան. «Ուժի կիրառումը և նման մջադեպերն անընդունելի են»
«Ցավում ենք միջադեպի համար և գտնում ենք, որ ուժի կիրառումը և նման միջադեպերն անընդունելի են»,- ընդգծեց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնդսեյլը` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ադրադառնալով հունիսի 18-ին Արցախի Հանրապետություն ներխուժած ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի սադրանքին:
Դեսպանի համոզմամբ` հակամարտության «երկու կողմերը պետք է զերծ մնան ուժի կիրառման սպառնալաիքից»:
«Սա ևս մեկ անգամ շեշտում է բանակցությունների միջոցով լուծում գտնելու կարևորությունը, որպեսզի կանխվեն նման դեպքերը հետագայում»,- հայտնեց Չ. Լոնդսեյլը և հավելեց. «Մեծ հույսեր ունենք, որ նման միջադեպեր հետագայում չեն լինի, ու խրախուսում ենք երկու կողմերին` մեծացնել ջանքերը վերջնական լուծման հասնելու համար»:
Թե ինչպիսի՞ն կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական լուծումը, ըստ Չ. Լոնդսեյլի` «Մեծ Բրիտանիայի որոշելիք հարցը չէ»: Միևնույն ժամանակ, նրա կարծիքով` «որպեսզի լուծումը երկարատև լինի, այն պետք է համաձայնեցվի կոնֆլիկտում ներգրավված բոլոր կողմերի հետ»:
«Լուծումը պետք է հիմնված լինի ԵԱՀԿ 3 հիմնարար սկզբունքների վրա` ազգերի ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության իրավունքի և ուժի չգործադրման պահանջի»,- շեշտեց ՄԲ դեսպանն ու ավելացրեց. «Թե ինչպե՞ ս են այս սկզբունքները կիրառվելու և ինչպիսի՞ վերջնական լուծում է գտնվելու դրանց հիման վրա, բանակցությունների մեջ ներգրավված կողմերի որոշելիք հարցն է»:

Ч. Лонсдейл: Применение силы и подобные инциденты – неприемлемы
«Мы сожалеем по поводу инцидента и считаем, что применение силы и подобные инциденты – неприемлемы», - подчеркнул посол Великобритании Чарльз Лонсдейл в ходе встречи с журналистами, обратившись к инциденту на границе НКР и Азербайджана.
По мнению посла, «угрозы применения силы должны избегать две стороны конфликта».
«Этот инцидент вновь подтверждает важность урегулирования конфликта путем переговоров, для предотвращения повторения таких случаев в будущем», - сообщил посол. «Мы надеемся, что подобные случаи не будут повторяться в дальнейшем и призываем обе стороны активизировать усилия по достижению окончательного решения», - отметил Чарльз Лонсдейл.
По словам посла, окончательное решение нагорно-карабахского конфликта не находится в компетенции Великобритании. При этом, согласно Ч.Лонсдейлу, «для достижения долгосрочного решения, необходимо, чтобы оно было согласовано со всеми сторонами конфликта».
«Решение должно быть основано на трех принципах ОБСЕ: право народа на самоопределение, территориальная целостность и принцип неприменения силы», - отметил посол Великобритании. «Каким образом будут применены эти принципы и какое окончательное решение будет найдено на их основе – вопрос решения сторон, вовлеченных в конфликт», - отметил Ч.Лонсдейл.