Ղրղզների ճնշող մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել Սահմանադրությանը
Ղրղզստանում մշակված են հանրապետության նոր Սահմանադրության հանրաքվեի 95 տոկոս տեղամասերի տվյալները: Նոր հիմնական փաստաթղթի ընդունմանը «կողմ» քվեարկել են ընտրողների ավելի քան 90 տոկոսը, հաղորդում է РБК. ռու-ն:
Ըստ Ղրղզստանի ժամանակավոր կառավարության ղեկավար Ռոզա Օթունբաևայի, հանրաքվեն «վերջակետ է դրել երկու նախկին ավտորիտար ընտանիքների` Ակաևների և Բակիևների, ռեժիմի դարաշրջանին»:
Նշենք, որ հունիսի 28-ից Ռ. Օթունբաևան դառնում է հանրապետության ժամանակավոր նախագահը:
Հիշեցնենք, որ համաղրղզական հանրաքվեին քվերակության էր դրել երկու հարց` հաստատել Ղրղզստանի նոր Սահմանադրությունը և Ռ. Օթունբաևային շնորհել անցումային ժամանակավոր նախագահի լիազորություններ:

90% избирателей - за принятие новой Конституции Киргизии
К настоящему моменту в Киргизии обработаны данные с 95% участков референдума по новой Конституции республики. За принятие нового основного документа в стране проголосовали уже более 90% избирателей, сообщает РБК.ру.
По словам главы временного правительства Киргизии Розы Отунбаевой, референдум "поставил жирную точку на эпохе авторитарного семейного правления двух прежних режимов – Акаевых и Бакиевых". Отметим, что с 28 июня Р.Отунбаева становится временным президентом республики.
Напомним, на общекиргизском референдуме шло голосование до двум вопросам: утверждение новой Конституции страны, согласно которой Киргизия становится парламентской республикой, и наделение Р.Отунбаевой полномочиями президента переходного периода.