Հարց չկա... հայերի ո՛չ որակավորման, ո՛չ ունակությունների մասին
«Հարց չկա հայերի ո՛չ որակավորման, ո՛չ ունակությունների մասին և, ակնհայտորեն, հնարավորություն կա Հայաստանում էլ ավելի զարկ տալու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց ՏՏ ոլորտում Համաշխարհային Ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակի դափնեկիր, «Ինտել» կորպորացիայի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն/տնօրենների խորհրդի նախագահ Քրեյգ Բարրեթը:
Նա տեղեկացրեց, որ երկրի վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել են կրթական ոլորտին` տարրական դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստումից մինչև ԲՈՒՀ-երում գիտական ծրագրերի իրականացում, և վենչուրային հիմնադրամների ստեղծմանն առնչվող ընդհանուր հարցեր:
«Վստահ եմ, որ այս ուղղություններով քայել կձեռնարկվեն»,- ասաց Ք. Բարրեթը:
Ք. Բարրեթի խոսքով, դեռ 20 տարի առաջ «Ինտելն» ուսումնասիրում էր Խորհրդային Միությունից ձեռքբերված կիսահաղորդիչները, որոնց մեծ մասը պատրաստվել էր Հայաստանում:
Ներկայացնելով իր տպավորությունները Հայաստանի մասին` Ք. Բարրեթը նշեց, որ այստեղի շոգը համեմատելի է իր հարազատ Արիզոնայի շոգի հետ:

Барретт: В Армении есть все возможности для развития сферы IT
«В Армении есть все предпосылки и возможности для стимулирования и развития информационных технологий», - заявил сегодня журналистам лауреат премии президента Армении за мировой вклад в сферу информационных технологий, бывший главный исполнительный директор корпорации «Intel», председатель совета директоров Крейг Барретт.
Доктор Барретт отметил, что в ходе встречи с премьер-министром Армении был обсужден широкий спектр вопросов: от переподготовки учителей начальной школы до осуществления научных программ в вузах и общих вопросов создания венчурных фондов.
«Я уверен, что в этих направлениях будут предприняты определенные шаги», - отметил Крейг Барретт. Согласно ему, еще 20 лет назад компания «Intel» проводила исследование приобретенных в Советском Союзе полупроводников, большая часть которых была изготовлена в Армении.
Говоря о впечатлениях от Армении, Крейг Баррет отметил, что здешняя жара напоминает ему о родном штате Аризона.