Վ. Բոստանջյան. «Որակական առումով սա այն աճը չէ»
«Տնտեսական աճ իհարկե կա, և դա լավ է»,- այսօր ասուլիսում հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխղեկավար Վարդան Բոստանջյանը` հավելելով, որ տնտեսական աճի առկայությունը գնահատվում է որպես միտում, որ չենք գտնվում ավելի վատ վիճակում, քան 2009-ին էր:
Միաժամանակ, պատգամավորը նկատեց, որ որակական առումով սա այն աճը չէ, որ իր ետևից բերում է աշխատատեղերի ավելացում և կենսամակարդակի բարելավում, սակայն այն, որ նահանջ չկա, արդեն հույս է տալիս, որ կարող է լավ լինել:
«Մեկ, երկու ամսվա տնտեսական աճ չի լինում: Տնտեսական աճի մասին կարելի է ընդհանրական եզրակացություն ունենալ գոնե մեկ տարվա կտրվածքով»,- ասաց Վ. Բոստանջյանը:
Տնտեսագետ-փորձագետ Վահագն Ղազարյանի խոսքով, անցած տարվա համեմատ որոշակի աճ կա, սակայն 7-8 % սղաճի, սպառողական զամբյուղի արժեքի ավելացման պայմաններում այն չի կարող միանշանակ որպես աճ դիտվել:
«Արտարժույթի փոխարժեքի տատանումների ժամանակ գները մի քիչ ավելի առաջ ընկնելով աճում են, իսկ հակառակ դեպքում ոչ թե նման երևույթ չի նկատվում, այլ իսպառ բացակայում է»,- ասաց փորձագետը` հավելելով, որ եթե անգամ մոնոպոլ դիրք ունեցող տնտեսվարողներն իջեցնում են գները, ապա միևնույնն է դրանք չեն հասնում նախքան թանկացումը եղած մակարդակին:
Վ. Ղազարյանը նկատեց, որ միջազգային շուկաներում դիտվում է ապրանքների գների նվազում, մինչդեռ Հայաստանում ոչ: Ընդ որում, մաքսային կոմնորոշիչ գների մակարդակն ավելի բարձրացել է` 20-25 %-ով:
«Այս աճն ընդամենը ժամանակավոր, թվերի ոչ ֆիքսված վիճակի կարճաժամկետ երևույթ է: Երկարաժամկետ կերևա միայն եռամսյակից հետո»,- փաստեց փորձագետը:

В.Бостанджян: В Армении наблюдается экономический рост
«В стране наблюдается экономический рост и это, конечно, хорошо», - заявил сегодня журналистам заместитель председателя постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Бостанджян.
Депутат отметил, что в качественном отношении это не тот рост, который может повлечь за собой повышение жизненного уровня людей и увеличение рабочих мест, однако уже одно то, что в экономике нет спада, вселяет надежду на позитивные тенденции в будущем.
«Не бывает экономического роста на один или два месяца. Общее представление об экономическом росте складывается, по крайней мере, в годовом разрезе», - сказал В.Бостанджян.
По словам экономиста-эксперта Ваагна Казаряна, по сравнению с прошлым годом в нынешнем году зафиксирован некоторый рост, однако в условиях инфляции 7-8% и увеличения стоимости потребительской корзины, он не может рассматриваться однозначно в качестве роста.
«Цены растут, предваряя колебание курса валюты, его повышение, однако в обратном случае, подобное явление не только наблюдается, а наоборот, полностью отсутствует», - сказал эксперт. В.Казарян отметил, что даже если хозяйствующие субъекты с монопольной позицией опускают цены, все равно, они не доходят до уровня, который был до подорожания.
Эксперт отметил, что на международных рынках наблюдается падение цен, в то время как в Армении этого нет. При этом, уровень ориентировочных таможенных цен повысился на 20-25%.
«Этот рост всего лишь временное, краткосрочное явление. В долгосрочной перспективе оно будет видно лишь по прошествии квартала», - констатировал экономист.