Վ. Բոստանջյանի մեկնաբանությունները ԱՄՀ վարկի մասին
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխղեկավար Վարդան Բոստանջյանը, խոսելով երեկ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից Հայաստանին շուրջ 395 մլն դոլար վարկ հատկացնելու որոշման մասին, նկատեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի ընդարձակ, մեծ ֆինանսական հնարավորություններ և, բնականաբար, մեծ գործառույթներն իրականացվում են նման վարկային ռեսուրսների հաշվին:
«Սա դինամիկ պրոցես է: Բյուջետային, այդպես, բյուջեի կտրվածքով դրանց ծախսումը ցույց է տալու ընթացքը, որքան եկամուտներ կհավաքագրենք, որքան կարիքներ կունենանք, բայց գոնե այդպես մենք ունենք իրավական հիմք, օրենք, համաձայն որի երբևիցե չենք կարող դեֆիցիտը, գոնե հիմա, 7.5 %-ից բարձր անել: Այսինքն, որքան անհրաժեշտ է մինչև այդ սահմանագիծը կօգտագործենք այդպիսի միջոցներ»,- փորձեց մեկնաբանել պատգամավորը ու հավելեց. «Ընդհանրապես, եթե հանկարծակի էլ օգտագործենք նման միջոցներ, չեմ կարծում, որ մեղադրելի մի բան կա»:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխղեկավարը նաև տեսակետ հայտնեց, որ «համապատասխան մոտեցումների դեպքում կարող է չափազանց լավ լինել, եթե լինի այդ մոտեցումը»:

Bostanjian says of $395 mln loan from IMF
Deputy Chairman of the Standing Parliamentary Commission on Economic Affairs Vardan Bostanjian referred in the press conference Wednesday to the recent $395 million loan provided a day before by the International Monetary Fund. Bostanjian said that Armenia hasn’t got enough funds and applies to credit organisations for loans to implement large projects.
“This is a dynamic process. The spending will be shown in the state budget during the time, in process, depending on what incomes will be, what we will need. However, due to this funds, we have a legal framework, a law, which requires that the budget deficit will never go over current figure of 7,5%,” said lawmaker. “On the whole, I don’t consider using of loans to be reprehensible,” added Bostanjian.