Հիլարի Քլինթոնը Հայաստանում կքննարկի տարածաշրջանային հարցեր
Հուլիսի 1-ից մեկնարկում է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի շրջագայությունը դեպի Ուկրաինա, Լեհաստան, իսկ այնուհետև` Ադրբեջան, Հայաստան և Վրաստան:
Ուկրաինայում Քլինթոնը կբանակցի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի և ԱԳ նախարար Կոնստանտին Գրիշչենկոյի հետ, ինչպես նաև կմասնակցի ամերիկա- ուկրաինական ռազմավարական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին: Այս մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, հայտնել է Եվրոպայի և Ասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը:
Լեհաստանում ԱՄՆ պետքարտուղարը հուլիսի 3-ին ներկա կգտնվի «Ժողովրդավարությունների ընկերակցության» տասնամյակի տոնակատարությանը: Նշենք, որ այս ընկերակցությունը հիմնվել է ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Մադլեն Օլբրայթի և լեհական կողմի հետ համատեղ:
Կրակովում Հիլարի Քլինթոնը երկկողմ հանդիպում կունենա այս երկրի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկու հետ:
Հուլիսի 4-ին ԱՄՆ պետքարտուղարը կայցելի Բաքու, որտեղ կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
«Նա նաև հնարավորություն կունենա խոսել երիտասարդության հետ մամուլի ազատության մասին», - հայտնել է Գորդոնը:
Հայաստան Հիլարի Քլինթոնը կժամանի հուլիսի 4-ի երեկոյան: Երևանում կկայանա ԱՄՆ պետքարտուղարի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Հիլարի Քլինթոնը իր երևանյան այցի շրջանակներում կբանակցի նաև իր պաշտոնակից Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
«Երևանում նա քաղաքացիական հասարակության հետ կքննարկի մարդու իրավունքներին, ժողովրդավարությանը և մամուլի ազատությանը վերաբերող հարցեր», - նշել է Ֆիլիպ Գորդոնը:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, Երեւանում կայանալիք բանակցությունների օրակարգում են լինելու հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության զարգացման ու խորացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, քննարկվելու են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացող տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրներ:
Իսկ հուլիսի 5-ին ԱՄՆ պետքարտուղարին կսպասեն Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում, որտեղ կկայանա Քլինթոն-Սահակաշվիլի հանդիպումը: Այստեղ ԱՄՆ պետքարտուղարը հանդիպում կունենա ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեի, ինչպես նաև ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:

Июльское турне Хиллари Клинтон в регион посвящено демократии
Клинтон в Киеве проведет переговоры с президентом Украины Виктором Януковичем и министром иностранных дел Константином Грищенко, а также примет участие в заседании американо-украинской комиссии по стратегическому партнерству, созданной во время прошлогоднего визита вице-президента США Джозефа Байдена на Украину.
"В Кракове 3 июля госсекретарь примет участие в праздновании десятилетия "Сообщества демократий", - как сообщает РИА Новости, отметил на брифинге во вторник заместитель госсекретаря США по Европе и Евразии Филипп Гордон.
"Сообщество демократий" - организация, основанная экс-госсекретарем США Мадлен Олбрайт совместно с польскими представителями.
Госсекретарь также проведет двустороннюю встречу с главой МИД Польши Радославом Сикорским.
Четвертого июля Клинтон отправится в Баку, где встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел страны Эльмаром Мамедъяровым.
"У нее также будет возможность поговорить с молодыми людьми о свободе прессы..." – отметил Ф.Гордон.
В Ереван Клинтон отправится вечером 4 июля и встретится там с президентом Сержем Саргсяном и главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном.
"Она обсудит вопросы прав человека, демократизации и свободы СМИ с представителями гражданского общества в Ереване", - добавил Гордон.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, в ходе ереванских переговоров стороны затронут вопросы развития и углубления армяно-американского дружеского партнерства, а также обсудят региональные и международные вопросы, представляющие взаимный интерес.
"Пятого июля госсекретарь отправится в Тбилиси, где встретится с президентом Михаилом Саакашвили, министром иностранных дел Григолом Вашадзе и представителями политической оппозиции, равно как с представителями гражданского общества и представителями женских организаций", - рассказал он.