Մայքլ Ռուբին. «Թուրքիան դարձել է իսլամական հանրապետություն»
«Թուրքիան դարձել է իսլամական հանրապետություն», - History News Network կայքում հրապարակված իր հոդվածում այս մասին նշել է Ջ.Բուշի վարչակազմի օրոք ԱՄՆ նախագահի քաղաքական հարցերով խորհրդական Մայքլ Ռուբինը:
«Աշխարհիկ Թուրքիա այլևս գոյություն չունի, այժմ դա իսլամական հանրապետություն է: Նա ավելի մոտ է Իրանին, քան եվրոպական ժողովրդավարություններին: Եթե իսլամական հեղափոխությունը Իրանում ցնցեց աշխարհը, ապա Թուրքիայում սողացող իսլամական հեղափոխությունն այնպես էր կազմակերպված, որ գրեթե աննկատ մնաց: Այսպես թե այնպես, Թուրքական իսլամական հանրապետությունը փաստ է և վտանգավոր փաստ», - cursorinfo.co.il –ի փոխանցմամբ գրել է քաղաքագետը:
Աղբյուրի համաձայն, Մայքլ Ռուբինը կարծում է, որ Թուրքիայի այժմյան իշխանությունը` «ժողովրդավարությունը ավտորիտար իշխանությանը հասնելու համար օգտագործող խարիզմատիկ առաջնորդի գլխավորությամբ», կատարել է առկա քաղաքական համակարգի քանդման ծրագիրը:

Майкл Рубин : «Турция превратилась в исламскую республику»
«Турция превратилась в исламскую республику» - утверждает бывший политический советник в администрации президента США Дж. Буша Майкл Рубин в статье, опубликованной на сайте History News Network. Об этом сообщает cursorinfo.co.il.
«Светской Турции больше нет, - пишет политолог, - теперь это исламская республика. Она ближе к Ирану, нежели к европейским демократиям. Если исламская революция в Иране потрясла мир, то ползучая исламская революция в Турции была спланирована таким образом, что осталась почти незамеченной. Так или иначе, Турецкая исламская республика — это реальность, и реальность опасная».
Согласно источнику, автор считает, что нынешнее руководство страны во главе со своим «харизматическим лидером, использующим демократию для достижения авторитарной власти», выполнило план по разрушению существовавшей политической системы.