Ի.Մուրադյան. Քլինթոնի այցը ոչինչ չի փոխի
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցերը Հայաստան և Ադրբեջան վկայում են այն մասին, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է մնալ Կովկասում, գտնում է քաղաքական վերլուծաբան Իգոր Մուրադյանը: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նա տեսակետ հայտեց, որ Վաշինգտոնը ցանկանում է ցույց տալ, որ ինքն է լուծում հարցը, և այդ նախաձեռնությունը հենց իրենն է, ոչ թե Մոսկվայի կամ Փարիզի: Ըստ բանախոսի, նախանշված օրակարգով` միջնորդները կգնան Բաքու ու կասեն, որ Երևանում իրենք ամեն ինչ պայմանավորվել են:
Փորձագետի կարծիքով, Քլինթոնի այցից հետո տարածաշրջանում ոչինչ էլ տեղի չի ունենա, ու ոչ ոք պետքարտուղարին անհամաձայնություն չի հայտնի մադրիդյան սկզբունքների ու Կանադայում երեք գերտերությունների նախագահների արած հայտարարության վերաբերյալ:
«Դա քաղաքական այց չէ, և ոչինչ այստեղ չի լուծվի: Ուղղակի կասվի, որ մենք հայտարարություն ենք արել: Դուք դրան համաձայն ե՞ք: Ոչ նախագահը, ոչ էլ արտգործնախարարը անհամաձայնություն չեն հայտնի»,-ասաց Ի.Մուրադյանը:
Վերլուծաբանը գտնում է, որ Քլինթոնի այցն ու երեք նախագահների հայտարարությունը երեք հանգամանքով է պայմանավորված: Նախ, ըստ նրա, ԱՄՆ-ն ցանկանում է հավաքագրել Ռուսաստանին` դարձնելով նրան ոչ թե գործընկեր, այլ իր խնդիրների ու ռազմավարության իրականացման մասնակից: Երկրորդ, Վաշինգտոնը ուզում է ցույց տալ Անկարային, որ ամեն ինչ կորած չէ համագործակցության շարունակության համար:
Ա.Մուրադյանը նաև հայտնեց, որ ամերիկյան շատ փորձագետների անհանգստացնում է այն, որ Հարավային Կովկասում և Ուկրաինայում առկա է մտավախություն, իբր ամերիկացիները դավաճանել են իրենց:
«ԱՄՆ-ի համար դա հաճելի չէ, ու դրա համար վարչակազմը փորձում է ցույց տալ հակառակը` անել ռևերանսներ Կովկասում ու Կիևում»,- ասաց Ի.Մուրադյանը:

Secretary of State Hillary Clinton’s and OSCE Minsk Group co-chairs’ visits to Armenia and Azerbaijan indicate that the United States stays in the Caucasus, political analyst Igor Muradyan thinks. He told a press conference today that Washington wants to demonstrate that it is the United States that resolves the problem and the initiative belongs to it, not to Moscow or Paris. According to the speaker, with an agenda made in advance, the mediators will go to Baku and say that they have arranged it in Yerevan.
According to the expert, nothing will happen in the region after Clinton’s visit, and no one will convey disagreement to the Secretary of State on Madrid principles and on the statement made by the three superpowers’ Presidents in Canada.
“It is not a political visit, and nothing will be solved here. It will be merely said that we made a statement. Do you agree to it? Neither the President nor the Foreign Minister will express disagreement,” Mr. Muradyan said.
The analyst considers that Clinton’s visit and the three Presidents’ statement come from three circumstances. First, the United States seeks to recruit Russia making it not partner but participant in carrying out its problems and strategy. Second, Washington seeks to show Ankara that they still have a chance to continue cooperation.
Mr. Muradyan also said that many American experts are concerned about the fact that the South Caucasus and Ukraine have the apprehension that Americans allegedly betrayed them.
“It is not pleasant for the United States, therefore U.S. administration tries to demonstrate the opposite by making reverences in the Caucasus and Kiev,” Mr. Muradyan said.