Եթե Ա. Հարությունյանը կարողանար փոխել….
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, խոսելով Հայաստանի Սահմանադրության տարեդարձի մասին, ասաց, որ եթե կարողանար փոխել Սահմանդրությունը, ապա. «Որոշ մեխանիզմներ կփոխեի, որպեսզի կյանքում ավելի դժվար լիներ Սահմանադրությունը շրջանցելը: Լրացուցիչ մեխանիզմների կարիք կա: Կուժեղացնեի պառլամենտարիզմի էլեմենտը և ՍԴ դերը: Դա կբերեր նրան, որ ընտրություններն ավելի հստակ կանցկացվեին»:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ասաց, որ միաժամանակ կուժեղացներ Սահմանադրական դատարանի դերը, որպեսզի դատական համակարգը հնարավորինս անկախ գործեր իշխանությունից:
Ա. Հարությունյանի խոսքերով, հասարակությունը վստահում է ՀՀ Սահմանադրությանը, սակայն իրենց դիմողների մոտավորապես 80 տոկոսի սահմանադրական իրավունքները խախտվում են:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի իշխանություններին, ապա, ըստ Հարությունյանի, թեև հստակ մոնիթորինգ չի անցկացվել, սակայն թե’ նախկին, թե’ ներկայիս իշխանությունների օրոք խախտվել են Սահմանադրությամբ ամրագրված մարդու իրավունքները:

If A. Harutyunyan were able to change…
Armenian Ombudsman Armen Harutyunyan speaking about Armenian Constitution anniversary said that if he were able to change the Constitution he would do the following: “I would change some mechanisms to make it more difficult to circumvent the Constitution. There is a need for additional mechanisms. I would strengthen element of parliamentarianism and Constitutional Court role. This would improve the election mechanism.”
The Ombudsman said that meanwhile he would strengthen Constitutional Court role to make judicial system independent of the authorities as far as possible.
According to Mr. Harutyunyan, society trusts the Constitution, however, nearly 80 percent people applying to them protest against violation of their constitutional rights.
As to Armenian authorities, according to Harutyunyan, though no monitoring has been held, human rights stipulated by Constitution have been violated under former and current authorities.