Վարչապետը շնորհավորել է շախմատիստուհիներին
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը երեկ երեկոյան մասնակցել է Ջերմուկում ավարտված շախմատի կանանց «Գրան պրի» 4-րդ մրցաշարի փակման արարողությանը։ Ողջունելով առաջնության մասնակիցներին ու ներկաներին և կարևորելով Ջերմուկի` համաշխարհային շախմատային կենտրոն վերածվելու հանգամանքը` Տիգրան Սարգսյանը, մասնավորապես, ասել է. «Ջերմուկ քաղաքը խթանում է շախմատի զարգացումը ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունում, այլև շախմատի սիրահարներն ամբողջ աշխարհում շատ ուշադիր հետևում էին, թե ինչ է այստեղ կատարվում, իսկ մենք հիասքանչ շախմատային խաղերի վկաներն էինք։ Այսօր Ջերմուկ քաղաքում են գտնվում ուժեղագույն շախմատիստուհիները, և այս գեղեցիկ միջոցառման շնորհիվ ամբողջ աշխարհը հնարավորություն ունեցավ վայելելու կանանց այս գեղեցիկ մրցաշարը»։
Շնորհավորելով մրցաշարի հաղթողներին և բոլոր մասնակիցներին միջոցառման կապակցությամբ` վարչապետը նշել է. «Համոզված եմ` շախմատային այս միջոցառումը նպաստելու է Հայաստանի Հանրապետությունում այս ինտելեկտուալ խաղի տարածմանը, և շախմատը Հայաստանն աշխարհին ներկայացնելու է որպես հզոր ինտելեկտուալ կայսրություն»: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ կառավարության մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Մրցաշարի 12 մասնակիցներից հաղթող է ճանաչվել վրացի շախմատիստուհի Նանա Ձագնիձեն, երկրորդ տեղն է գրավել ռուսաստանցի Տատյանա Կոսինցևան, իսկ երրորդը` Հայաստանը ներկայացնող Լիլիթ Մկրտչյանը։

Шахматы представят Армению миру как интеллектуальную империю
Премьер-министр Тигран Саркисян накануне принял участие в церемонии закрытия в Джермуке 4-го этапа женского «Гран при» ФИДЕ, сообщает пресс-служба правительства.
Приветствуя участниц первенства и присутствующих, Тигран Саргсян отметил важность проведения турнира в Джермуке, его превращения в мировой шахматный центр. Премьер-министр подчеркнул, что любители шахмат со всего мира пристально следили в эти дни за борьбой лучших шахматисток мира в Джермуке.
«Сегодня в Джермуке находятся сильнейшие шахматистки, и благодаря этому прекрасному мероприятию весь мир имел возможность насладиться красивым женским турниром», - отметил глава правительства.
Поздравляя победительниц и всех участниц турнира с состоявшимся мероприятием, Т.Саркисян отметил: «Уверен, что это шахматное мероприятие окажет содействие развитию в Армении этой интеллектуальной игры, и шахматы представят Армению миру как мощную интеллектуальную империю».
Победительницей среди 12 участниц турнира признана грузинская шахматистка Нана Дзагнидзе, второе место заняла россиянка Татьяна Косинцева, на третьем месте – представляющая Армению Лилит Мкртчян.