Աղասի Աղասյանը պարգևատրվեց չեմպիոնի ոսկե մեդալով
Հունիսի 26-ից հուլիսի 6-ը Թայվանի Թայչունգ քաղաքում անցկացվեց ծանրամարտի համաշխարհային Ունիվերսիադան: Հայաստանի երեք մարզիկներից երկուսը մրցանակային տեղեր զբաղեցրեցին: Ինչպես հայտնում են ՀԱՕԿ-ի մամուլի ծառայությունից, Աղասի Աղասյանը (77 կգ) պոկում վարժությունում իր կամքին ենթարկեց 135 կգ, հրումում`181 կգ և երկամարտի 316 կգ արդյունքով գրավեց առաջին տեղն ու պարգևատրվեց չեմպիոնի ոսկե մեդալով:
Բրոնզե մեդալով հայրենիք վերադարձավ Վարդան Դավթյանը (94 կգ): Նա հրեց 165 կգ, պոկեց 193 կգ և 358 կգ ընդհանուր գումարով գրավեց երրորդ տեղը: Վարդանը կարող էր նաև չեմպիոն դառնալ: Հրում վարժությունում նա կրծքավանդակին հենեց 210 կիլոգրամանոց ծանրաձողը, որը, ցավոք, չկարողացավ պահել գլխավերևում ու զրկվեց ոսկուց:

Агаси Агасян завоевал золотую медаль на Всемирной универсиаде
Всемирная универсиада по тяжелой атлетике проходила с 26-го июня по 6-ое июля в тайваньском городе в Тайчунг. Два тяжелоатлета Армении завоевали призовые места на универсиаде.
Как сообщили в пресс-службе Национального Олимпийского комитета Армении, Агаси Агасян (77) в упражнении «рывок» подчинил себе 135 кг, а в упражнении «толчок» – 181 кг и в сумме двоеборья 316 кг занял первое место, завоевав золотую медаль.
Другой армянский тяжелоатлет Вардан Давтян (94 кг) завоевал бронзовую медаль. Он подчинил себе в упражнении «рывок» 165 кг, а в упражнении «толчок» – 193 кг и по итогам двоеборья занял третье место.