Ադրբեջանում մոնոպոլիզացվում է նաև բանկային հատվածը
Ադրբեջանում գործող 40 բանկերից 17-ը սնանկ են ճանաչվել: Դա պատահական չէ, քանի որ Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը հովանավորում է միայն իշխող շրջանակներին մոտ բանկերին: «Ազադլըգը» գրում է, որ Ադրբեջանի բանկային հատվածում մոնոպոլիզացման երևույթը վտանգավոր միտում է:
Ադրբեջանի տնտեսական ինովացիայի կենտրոնի ղեկավար Մեհեմմեդ Թալըբլըն թերթի հետ զրույցում ասել է, որ վնասով աշխատող բանկերի ավելացումը խոսում է այդ երկրում մակրոտնտեսական իրավիճակի ոչ հավասարակշիռ կառավարվելու մասին: Ըստ նրա, բանկերի ֆինանսական հնարավորությունների նեղացումը իրականում ազդանշանում է երկրում ֆինանսական ռեսուրսների կառավարման դժվարացման մասին:
«17 բանկերի սնանկացման գնալը դժվար կացության մեջ է դնում բիզնես սուբյեկտներին և գործարարներին: Առանց այն էլ Ադրբեջանում բիզնես միջավայրը ձեռնտու մակարդակի վրա չէր: Բանկային հատվածի` նման դժվար կացության մեջ հայտնվելը ավելի է թանձրացնում այդ իրավիճակը: Այն, որ գործարարները բանկերից չեն կարողանում վարկեր ստանալ, խոչընդոտ է երկրի տնտեսության զարգացման համար: Բանկային հատվածում սուբյեկտների բաժանումը «օտարների» և «յուրայինների», անկասկած, բացասական արդյունք կունենա, իսկ դա տանում է մի շարք բանկերի գործունեության սահմանափակման, ինչը վտանգավոր միտում է»,- ասել է նա:

В Азербайджане монополизируется банковский сектор
В Азербайджане из 40 банков 17 были признаны банкротами. И это не случайно, поскольку Центробанк Азербайджана финансирует только банки, владельцы которых близко стоят к правящей верхушке. «Азадлыг» пишет, что монополизация в банковском секторе Азербайджана стала опасной тенденцией.
Председатель Центра экономических инноваций Азербайджана Магомед Талыблы, в беседе с газетой сказал, что увеличение числа работающих с убытком банков говорит о несбалансированном управлении макроэкономической ситуацией в стране. По его мнению, сужение финансовых возможностей банков сигнализирует о сложности управления финансовыми ресурсами в стране.
«Банкротство 17 банков ставит в сложное положение субъектов бизнеса и предпринимателей. Бизнес среда в Азербайджане неблагоприятная и то, что банковский сектор оказался в таком положении, еще больше усугубило ситуацию. Усложнившийся процесс получения кредитов для предпринимателей тормозит экономическое развитие страны. Разделение в банковском секторе субъектов на «своих» и «чужих», безусловно, будет иметь негативные последствия, а это ведет к ограничению деятельности целого ряда банков, что в свою очередь является опасной тенденцией»,- заявил эксперт.