ՄԽ համանախագահները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը /ՌԴ/, Ռոբերտ Բրադկեն /ԱՄՆ/ և Բեռնար Ֆասյեն /Ֆրանսիա/ երկուշաբթի օրը Ավստրիայի մայրաքաղաքում համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել, որով կոչ են անում ԼՂ հակամարտության կողմերին անցնել հակամարտության կարգավորման սկզբունքների շուրջ աշխատանքների ավարտին:
«Համանախագահները կոչ են անում կողմերին կառուցողական փոխզիջման եղանակով անել հաջորդ քայլը և անցնել հակամարտության կարգավորման սկզբունքների շուրջ աշխատանքների ավարտին` խաղաղության համաձայնագրի կնքման նպատակով», - ասված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության տեքստում:
Մինսկի խմբի համանախագահները նաև կոչ են արել կողմերին խստորեն պահպանել 1994 թվականին ստորագրված հրադադարի ռեժիմը, ինչպես նաև` զսպվածություն շփման գծում:
Այդ առնչությամբ համանախագահները դատապարտել են հունիսի18-19-ին շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպը, որի արդյունքում երկու կողմերից զինծառայողներ են զոհվել, և կրկին նշելով իրենց ափսոսանքը անիմաստ զոհերի համար, հաստատել են, որ «կտրականապես դատապարտում են ուժի կիրառումը»:
Համանախագահները նաև հույս են հայտնել, որ հուլիսի 16-17-ին Ալմա Աթիում կայանալիք ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման կուլուարներում կկայանա Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը:
Հայտարարությունում նշված է նաև, որ հուլիսի 3-5 Բաքվում և Երևանում կայացած հանդիպումների ժամանակ համանախագահներն «ընդգծել են իրենց երկրների դիրքորոշումը` ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ` հիմնված ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման Հելսինկյան սկզբունքների, պետությունների տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի վրա»:
Այդ առնչությամբ նրանք նշել են կողմերի առաջընթացը, որը կայանում է նրանում, որ Ակվիլայում ԱՄՆ, ՌԴ և Ֆրանսիայի նախագահների հայտարարությամբ ամրագրված և 2010-ի հունիսի 26-ին ևս մեկ անգամ հաստատված տարրերը «պետք է դառնան ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմք»:

Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением по Карабаху
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху Игорь Попов от России, Роберт Брадке от США и Бернар Фасье от Франции приняли в понедельник в Вене совместное заявление, в котором призвали стороны карабахского конфликта перейти к завершению работы по основным принципам его урегулирования.
"Сопредседатели настоятельно призывают стороны в духе конструктивного компромисса сделать следующий шаг и перейти к завершению работы по основным принципам урегулирования конфликта с целью начать разработку мирного соглашения", - согласно РИА Новости, сказано в тексте заявления, размещенного на официальном сайте ОБСЕ.
Они призвали также стороны строго соблюдать режим прекращения огня, подписанный в 1994 году, и сдержанность на линии соприкосновения войск.
В этой связи сопредседатели осудили инцидент, произошедший 18-19 июня на линии соприкосновения вооруженных сил сторон, приведший к гибели военнослужащих с обеих сторон, расценив его "как недопустимое нарушение режима прекращения огня, и вновь подтвердили свое сожаление по поводу бессмысленной гибели людей и свое решительное осуждение применения силы".
Они выразили также надежду на то, что в кулуарах неофициальной встречи глав МИД стран ОБСЕ в Алматы 16-17 июля состоится встреча представителей Армении и Азербайджана на уровне глав делегаций и министров иностранных дел.
В документе сказано также, что в ходе состоявшихся 3-5 июля встреч в Баку и Ереване сопредседатели "подчеркнули приверженность своих стран поддержке мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, основанной на Хельсинкских принципах о неприменении силы или угрозы силой, территориальной целостности государств и равноправии и праве народов на самоопределение".
"В этой связи они отметили достигнутый и признанный обеими сторонами прогресс, состоящий в том, что элементы, сформулированные в Аквиле президентами США, России и Франции и повторенные ими в заявлении 26 июня 2010 года, должны стать основой мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта", - говорится также в заявлении.