Հայերի բռնի իսլամացում` Թուրքիայում
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ասաց, որ 2-3 տասնամյակ անց ստիպված կլինենք ուսումնասիրություններ կատարել 21-րդ դարի սկզբին բռնի կրոնափոխված հայության մասին, քանի որ վերջին շրջանում Թուրքիայում նկատվում է հայերի բռնի իսլամացման նոր փուլ:
Ըստ Մելքոնյանի` Հայաստանից Թուրքիա արտագաղթողները ստիպված են ենթարկվում կրոնափոխության: Նա կարծում է, որ իսլամացումը տեղի է ունենում երկու ճանապարհով. «Թուրքական լրատվամիջոցներում հաճախ ենք հանդիպում հոդվածներ «Հայ հարսը ընդունեց մուսուլմանությունը», «Արմինեն դարձավ Նենջմիե» վերտառությամբ,- ասաց Ռ. Մելքոնյանը` ավելացնելով,- Թուրքիայում հաստատված հայերը, ցանկանալով բիզնես ստեղծել, թուրքական շրջապատում ինտեգրվել և յուրային դառնալ, ընդունում են իսլամը»:
Համաձայն թուրքագետի ուսումնասիրությունների` Թուրքիայի հայկական համայնքում հայ երիտասարդների 82 տոկոսը հայերեն չի խոսում, «նույնիսկ եկեղեցում քարոզը թուրքերենով է, դպրոցներում ուսուցումն արվում է թուրքերեն: Մենք պետք է այս հարցը լուրջ ուսումնասիրենք և կանխենք»:

Forced islamization of Armenians in Turkey
Today the specialist of Turkish Studies Ruben Melkonyan on the meeting with the journalists said that after 2-3 decades we will have to make researches on the Armenians who have changed their religion by force as in the latest period can be noticed a new stage of islamization of the Armenians in Turkey.
According to Melkonyan the Armenians who migrate for Turkey from Armenia are changing their religion by force. “We can frequently come across with articles in Turkish media titled “the Armenian bride adopted Islam”, “Armine became Nenjmie,” R. Melkonyan said and added, “The Armenians that live in Turkey, want to make a business, integrate into Turkish environment and to become a part of it, so they accept Islam.”
According to the researches of the Turkish studies scientist in the Armenian community of Turkey the 82% of the Armenian youth is not speaking in Armenian, “even the sermon in the church and the education at schools is in Turkish. We should seriously examine this issue and prevent it.”