Հայերի բռնի իսլամացում` Թուրքիայում
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ասաց, որ 2-3 տասնամյակ անց ստիպված կլինենք ուսումնասիրություններ կատարել 21-րդ դարի սկզբին բռնի կրոնափոխված հայության մասին, քանի որ վերջին շրջանում Թուրքիայում նկատվում է հայերի բռնի իսլամացման նոր փուլ:
Ըստ Մելքոնյանի` Հայաստանից Թուրքիա արտագաղթողները ստիպված են ենթարկվում կրոնափոխության: Նա կարծում է, որ իսլամացումը տեղի է ունենում երկու ճանապարհով. «Թուրքական լրատվամիջոցներում հաճախ ենք հանդիպում հոդվածներ «Հայ հարսը ընդունեց մուսուլմանությունը», «Արմինեն դարձավ Նենջմիե» վերտառությամբ,- ասաց Ռ. Մելքոնյանը` ավելացնելով,- Թուրքիայում հաստատված հայերը, ցանկանալով բիզնես ստեղծել, թուրքական շրջապատում ինտեգրվել և յուրային դառնալ, ընդունում են իսլամը»:
Համաձայն թուրքագետի ուսումնասիրությունների` Թուրքիայի հայկական համայնքում հայ երիտասարդների 82 տոկոսը հայերեն չի խոսում, «նույնիսկ եկեղեցում քարոզը թուրքերենով է, դպրոցներում ուսուցումն արվում է թուրքերեն: Մենք պետք է այս հարցը լուրջ ուսումնասիրենք և կանխենք»:

В Турции идет насильственная исламизация армян
В последний период в Турции начался новый этап насильственной исламизации армянства, а через 2-3 десятилетия мы вынуждены будем проводить исследование об армянах, насильственно принявших ислам в начале 21-го века, заявил сегодня журналистам тюрколог Рубен Мелконян.
По словам Р.Мелконяна, эмигрировавшие из Армении в Турцию армяне вынуждены менять веру. Тюрколог считает, что исламизация происходит двумя способами, один из которых – это смешанные браки. «В турецкой прессе часто встречаются статьи с заголовком «Армянская невестка приняла ислам», «Армине стала Неджмие», - отметил Р.Мелконян.
Согласно тюркологу, во втором случае, обосновавшиеся в Турции армяне хотят начать свой бизнес, интегрироваться в турецкую общественность, и для того, чтобы быть своими, принимают ислам.
Как свидетельствуют результаты исследований Р.Мелконяна, 82% молодежи армянских общин Турции не говорит на армянском языке. В церквях проповедь читают на турецком языке, а обучение в школе также на турецком. «Мы должны серьезно изучить этот вопрос и попытаться пресечь это», - заявил Р.Мелконян.