Գլենդեյլի քաղաքապետի հետ քննարկվել են զբոսաշրջության խնդիրները
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Գլենդեյլի քաղաքապետ Արա Նաջարյանին, ով Հայաստանում է գտնվում ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Արևմտահայերենի ուսուցման վիճակը Սփյուռքում» համահայկական համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Արա Նաջարյանը տեղեկացրել է, որ 2003 թ. Հայաստան կատարած իր վերջին այցելությունից հետո Հայաստանում դրական տեղաշարժեր են կատարվել։
Ինչպես հայտնում է ՀՀ Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, հանդիպման սկզբում ողջունելով հյուրին` վարչապետը կարևորել է Գլենդեյլի հայ համայնքի դերը։ Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Գլենդեյլի քաղաքապետը նշել է, որ անհրաժեշտ է Սփյուռքի հայ համայնքներին համակողմանիորեն ներկայացնել Հայաստանի հաջողություններն ու անցած տարիների ձեռքբերումները։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայապահպանության խնդիրներին և այդ համատեքստում ընդգծել Սփյուռքի նախարարության գործունեության կարևորությունը։ Առանձնացվել է «Արի տուն» ծրագիրը` որպես հայրենաճանաչությանն ուղղված հաջողված ծրագիր։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զբոսաշրջության և առևտրի բնագավառներում գործակցության խորացման հարցեր։ Տիգրան Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել Հայ-ամերիկյան առևտրի պալատի և Զարգացման հայկական գործակալության ու Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի միջև շփումների ակտիվացումը։

Armenia’s Prime Minister Tigran Sarkisian hosted Tuesday Glendale’s Mayor Ara Najarian, who is on a visit to Armenia for participation in the All-Armenian Conference entitled “State of learning Western Armenian language within Diaspora.” The Conference has been organised by Armenia’s Ministry of Diaspora.
Welcoming the guest, Armenian Prime Minister said of the role of the Armenian Community of Glendale. Ara Najarian, in his part, thanked for hosting and said of necessity of comprehensive covering within the Armenian Communities the successes and achievements of Armenia.
Parties touched issues of the Armenian identity and in this context they stressed the importance of activities by Ministry of Diaspora. In particular they talked about the “Come home” campaign which was successfully implemented.
Sarkisian and Najarian also talked about issues related to tourism and trade. Tigran Sarkisian stressed the importance of cooperation between Armenian-US Trade Chamber, the Armenian Agency of Development and the Armenian National Competitiveness Foundation.