Գլենդեյլի քաղաքապետի հետ քննարկվել են զբոսաշրջության խնդիրները
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Գլենդեյլի քաղաքապետ Արա Նաջարյանին, ով Հայաստանում է գտնվում ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Արևմտահայերենի ուսուցման վիճակը Սփյուռքում» համահայկական համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Արա Նաջարյանը տեղեկացրել է, որ 2003 թ. Հայաստան կատարած իր վերջին այցելությունից հետո Հայաստանում դրական տեղաշարժեր են կատարվել։
Ինչպես հայտնում է ՀՀ Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, հանդիպման սկզբում ողջունելով հյուրին` վարչապետը կարևորել է Գլենդեյլի հայ համայնքի դերը։ Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Գլենդեյլի քաղաքապետը նշել է, որ անհրաժեշտ է Սփյուռքի հայ համայնքներին համակողմանիորեն ներկայացնել Հայաստանի հաջողություններն ու անցած տարիների ձեռքբերումները։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայապահպանության խնդիրներին և այդ համատեքստում ընդգծել Սփյուռքի նախարարության գործունեության կարևորությունը։ Առանձնացվել է «Արի տուն» ծրագիրը` որպես հայրենաճանաչությանն ուղղված հաջողված ծրագիր։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են զբոսաշրջության և առևտրի բնագավառներում գործակցության խորացման հարցեր։ Տիգրան Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել Հայ-ամերիկյան առևտրի պալատի և Զարգացման հայկական գործակալության ու Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի միջև շփումների ակտիվացումը։

Саркисян обсудил с мэром Глендейла сотрудничество в сфере туризма
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня мэра Глендейла Ара Наджаряна, который находится в Армении для участия во всеармянской конференции «Состояние изучения западно-армянского языка в Диаспоре», организованной по инициативе министерства по вопросам Диаспоры.
Как сообщает пресс-служба правительства, приветствуя гостя, Т.Саркисян отметил важность роли армянской общины Глендейла. Мэр Глендейла, выразив благодарность за прием, отметил необходимость разностороннего представления успехов и достижений Армении в армянских общинах Диаспоры.
В ходе встречи собеседники коснулись вопросов сохранения армянской идентичности и подчеркнули в данном контексте важность деятельности министерства по вопросам Диаспоры, в частности, успешно реализованной программы «Приди домой».
Собеседники обсудили также вопросы углубления сотрудничества в сфере туризма и торговли. Тигран Саркисян отметил необходимость активизации контактов между Армяно-американской торговой палатой и Армянским агентством развития (ААР) и Фондом национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА).