Գևորգ Դանիելյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանին
Հուլիսի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպան պարոն Թիան Չանչունին: Այս մասին հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարարի խոսնակը:
Կողմերն արձանագրեցին իրավական համագործակցության ոլորտում երկու երկրների արդարադատության նախարարությունների կողմից ձեռնարկված որոշ նախապատրաստական աշխատանքների արդյունավետությունն ու հետայսու գործնական քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը: Կողմերը փաստեցին, որ երկու երկրները համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում ձեռք են բերել սոցիալ-քաղաքական կյանքի բազմաթիվ ոլորտներում հարուստ ու արժեքավոր փորձ, ինչը կնպաստի նաև արդարադատության ոլորտում համագործակցության ամրապնդմանը:
Չինաստանի դեսպանը, փոխանցելով Հայաստանի արդարադատության նախարարին ուղղված իրենց երկրի արդարադատության նախարարի հրավերը, ընդգծեց, որ իրենք իրատեսական են համարում մոտ ժամանակներում իրավական համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը: Մինչ այդ, նպատակահարմար համարվեց երկու նախարարների միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրումը:
Քննարկումների արդյունքում կողմերը հանգեցին այն եզրահանգման, որ Չինական կողմը ներկա պահին առավել օգտակար համագործակցություն կարող է ապահովել քրեակատարողական համակարգը ժամանակակից տեխնիկայով վերազինելու և այդ համակարգում կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնելու, ինչպես նաև թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը կանխելու ոլորտներում: Ընդ որում, նպատակահարմար գտնվեց հիշյալ հարցերի առնչությամբ առավել ամբողջական պատկերացում կազմելու նկատառումով` փոխադարձության սկզբունքով, այցելություններ կազմակերպել երկու երկրների քրեակատարողական համակարգեր:
Կողմերը պայմանավորվեցին նաև քրեակատարողական համակարգում զբաղվածության խնդրի լուծման ուղղությամբ համատեղ ուսումնասիրություններ կատարելու և ընդունելի լուծումներ գտնելու հարցերում:

On July 9, Armenian Minister of Justice Gevorg Danielyan received Ambassador of People’s Republic of China to Armenia Tian Changchun, Spokesman for Justice Ministry reported.
The sides mentioned the efficiency of some preparatory works done by the two countries Ministries of Justice in the sphere of legal cooperation and necessity to undertake some practical measures. They established that in a comparatively short period of time the two countries gained rich and valuable experience in many spheres of social and political life, and it will promote strengthening cooperation in the justice sphere.
Conveying Chinese Minister of Justice invitation to his Armenian counterpart the Chinese Ambassador stressed that they consider signing of an agreement on legal cooperation realistic in the near future. And prior to it, according to him, it is expedient to sign a memorandum of cooperation between the two Ministries.
The sides arrived at a conclusion that currently the Chinese side can ensure useful cooperation by providing Armenian penitentiary system with modern equipment and reducing corruption risks in the sphere as well as preventing illegal drug circulation. The side mentioned that it is expedient to organize mutual visits to the two countries penitentiary institutions to study the situation in the sphere.
The sides also agreed to conduct joint studies to solve the employment problem in the penitentiary system and to find acceptable solutions.