Սլովակիայի վարչապետի պաշտոնը ստանձնեց Իվետա Ռադիչովան
Սլովակիայի պատմության մեջ առաջին անգամ երկրի վարչապետի պաշտոնը ստանձնել է իգական սեռւ ներկայացուցիչը` 53-ամյա Իվետա Ռադիչովան:
Ռադիչովան, ով մասնագիտությամբ սոցիոլոգ է, ստանձնել է իր պատականությունները անմիջապես երկրի նախագահի կողմից նախկին վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի և նրա կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո:
Նոր վարչապետը խոստացել է մոտակա օրերս ձևավորել Սլովակիայի նոր կառավարությունը, որի կազմում կլինեն Քրիստոնյա-դեմոկրատական շարժման, ինչպես նաև «Ազատություն և համախոհություն» և «Հիդ-կամուրջ» կուսակցությունների ներկայացուցիչները:

Slovak President Ivan Gasparovic on Thursday appointed liberal Iveta Radicova as country’s Prime Minister thus marking the being of the first-ever female Slovak senior official on this post. The ceremony took place at the presidential palace.
Radicova, 53, former university lecturer, a leader of a grouping of the Christian Democrat parties SDKU-DS and KDH, the liberal SaS and the ethnic Hungarian Most-Hid, said the rest of her cabinet would be named on Friday morning.
"The first cabinet meeting will follow," she said, adding she wanted to inaugurate all ministers to their offices right after the meeting. She said she would like to pass a confidence vote in parliament on August 3.