Ր. Հովհաննիսյան. «Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի պատերազմի»
«Ադրբեջանական ռազմաշունչ հռետորականության պայմաններում մենք պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի, ավելին` պատրաստ լինենք այն կանխելուն»,- հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կուսակցության 6-րդ համագումարի ժամանակ:
Ր. Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանի համար ամենակարևորը Արցախի Հանրապետության ճանաչման հարցի բարձրացումն է: Ըստ նրա` «Հայաստանը պետք է ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը` նրա Սահմանադրությամբ ամրագրված սահմաններով, և մշակի նոր դիվանագիտություն, որպեսզի վերջ տա նաև Ադրբեջանի կողմից այլ հայկական տարածքների օկուպացիային»:
Կուսակցության առաջնորդը շեշտեց, որ Ադրբեջանը պետք է վերջ տա նաև իր մշակութային ցեղասպանությանը և Հայաստանի արտգործնախարարությանը հորդորեց «բարձրաձայնել խնդրի մասին ու շարունակել պայքարը` Ադրբեջանի կողմից Նոր Ջուղայում իրականացված մշակութայն ոճիրի դեմ, հաշվի առնելով այն, որ Ադրբեջանը ստանձնել է «ՅՈՒՆԵՍԿՕ»-ի պատվավոր նախագահությունը»:
Արցախի հիմնահարցի կարգավորման մասին խոսելիս` Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ արցախահայությունն իրավունք ուներ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ազատ ու ինքնիշխան պետություն հիմնադրել, և չկա այլընտրանք` Արդբեջանի ու Արցախի Հանրապետության` որպես առանձին պետությունների համագոյակցությանը:

Armenia should be ready for war, says Hovhannisian
“Under the circumstances when Azerbaijan has been threatening by military meanings, we must be prepared for a war, moreover, we must be ready to prevent it,” leader of the Heritage Party of Armenia Raffi Hovhannisian said in his address to the 6th congress of the party.
He said that the key issue is recognition of Nagorno Karabakh. “Armenia should recognize Nagorno Karabakh within the border lines enshrined in the NKR Constitution, and Armenia should design a new way of diplomacy in order to end the Azerbaijani invasion and occupation of other Armenian territories,” said Hovhannisian.
Besides, it’s necessary to stop cultural genocide which is being committed by Azerbaijan, according to politician. He called for the Foreign Ministry of Armenia to continue a campaign fighting against cultural cleanings of Azerbaijan, especially, given that Azerbaijan has become an Honored Co-Chair of the UNESCO.
In addition, Hovhannisian said that there is no alternative to the existence of two separate states: Azerbaijan and Artsakh.