Դարֆուրի բնակիչների շրջանում զոհերի թիվը հունիսին անցել է 200-ը
Սուդանյան Դարֆուրում անցյալ ամսին խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի թիվը կազմել է 221 մարդ: Տվյալները, համաձայն BBC Russian-ի, գրանցել է ՄԱԿ-ի խաղաղարար առաքելությունը` UNAMID-ը:
Մայիսին, ըստ ՄԱԿ-ի, զինվորականների և խռովարարների, ինչպես նաև տարբեր ցեղերի ներկայացուցիչների բախումների արդյունքում զոհվել է գրեթե 600 մարդ:
2003թ.-ից Դարֆուրում սկսված զինված բախումներն արդեն խլել են 300 հազար մարդու կյանք, ավելի քան 2 մլն մարդ դարձել է փախստական: Զինված խմբավորումները ի նշան բողոքի շրջանի սևամորթ բանկչության հանդեպ խտրականության` դեմ են հանդես գալիս Սուդանի արաբական կառավարությանը:
Փետրվարին սուդանյան իշխանությունները ստորագրել են հրադադարի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիր Դարֆուրում գրոծող խոշորագույն կազմավորման հետ, որը կոչվում է Արդարության և հավասարության շարժում, սակայն հետագայում խռովարարները բանակցություններից հրաժարվել են:

Число погбших жителей в Дарфуре за июнь превышает две сотни
Число мирных жителей, погибших в суданском Дарфуре в минувшем месяце, составило 221 человек. Эти данные, согласно BBC Russian, подсчитала миротворческая миссия ООН UNAMID.
В мае, по данным ООН, в результате столкновений между повстанцами и военными, а также между представителями различных племен погибли почти 600 человек.
Вооруженный конфликт в Дарфуре, продолжающийся с 2003 года, унес жизни около 300 тыс. человек, более 2 млн стали беженцами. Военизированные группировки выступили против арабского правительства Судана в знак протеста против дискриминации черного населения провинции.
В феврале суданские власти подписали рамочное соглашение о прекращении огня с одной из крупнейших повстанческих группировок, действующих в Дарфуре - Движением справедливости и равенства, однако впоследствии повстанцы от переговоров отказались.