Փորձագետ. «Գազատարի գնորդը պետք է քաղաքական շահ չունենա»
«Եթե Վրաստանը Հայաստան մտնող գազամուղը վաճառի թուրքական կամ ադրբեջանական ընկերության, ապա Հայաստանը անհրաժեշտության դեպքում պետք է Վրաստանի դեմ ռազմական գործողություններ սկսի»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց փորձագետ Վահե Սարգսյանը։
«Հայաստանի համար շատ կարևոր է, թե ով կլինի ռազմավարական նշանակության այս օբյեկտի գնորդը։ Չի կարելի շատ անհանգստանալ, քանի որ նոր գնորդը կարող է ավելի լավ գործընկեր լինել, քան Վրաստանը»,- նշեց փորձագետը, հիշեցնելով, որ միայն 90-ականներին Վրաստանի տարածքով Հայաստան մտնող գազամուղը այդ երկրի անուշադրության պատճառով պայթեցվել է 35 անգամ։
Միայն եթե թուրքական և ադրբեջանական ընկերությունները հայտ ներկայացնեն, ըստ Վ.Սարգսյանի, Հայաստանը պետք է պայքարի դրա դեմ և միջազգային ատյաններում բարձրացնի հարցը։
«Ադրբեջանին վաճառել գազատարը նշանակում է Հայաստանի շնչափողը կապել մի թելով, որի ծայրերը գտնվում են Ադրբեջանում։ Ցանկացած պահի այդ երկիրը կարող է շնչահեղձ անել Հայաստանը»,- ընդգծեց փորձագետը։ Նա կարևոր է համարում, որ գազատարի գնորդն ունենա ոչ թե քաղաքական, այլ տնտեսական դրդապատճառներ։

Expert: Gas pipeline buyer should not have political interest
“For Armenia, it is very important who is the buyer of this entity of strategic significance. We should not be concerned about it too much since the new buyer can be a better partner than Georgia,” the expert said reminding that only in the 90s, the gas pipeline entering Armenia through the territory of Georgia was blown up for 35 times because of Georgia’s carelessness.
According to Mr. Sargsyan, if Turkish and Azerbaijani companies submit an application on buying the pipeline, Armenia should combat it raising the issue at international instances.
“To sell the gas pipeline to Azerbaijan means to tie Armenia’s trachea with a thread, the end of which is in Azerbaijan. That country can throttle Armenia at any moment,” expert stressed. It is important that gas pipeline buyer should have not political but economic interests, expert considers.