Կամպալայում ահաբեկչության արդյունքում զոհերի թիվը հասել է 64-ի
Ուգանդայի մայրաքաղաք Կամպալայում կրկնակի ահաբեկչության արդյունքում զոհերի թիվը հասել է 64 մարդու: Տուժածների թիվը առայժմ չի ճշտվում: Հայտնի է, որ զոհվածնրի թվում է նաև մեկ ԱՄՆ քաղաքացի:
Ինչպես հայտնում է Associated press-ը, վկայակոչելով ոստիկանության աշխատակիցներին, պայթուցիկ սարքավորումները գործարկվել են կիրակի օրը, երբ սպորտային սրճարանում և ռեստորանում ընթանում էր ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակչի հեռարձակումը, որը դիտելու համար բազմաթիվ մարդիկ էին հավաքվել նշված վայրերում:
Կամպալայի ոստիկանությունը ենթադրում է, որ ահաբեկչության իրագործման մեջ մեղավոր է «Ալ-Սահաբ» իսլամիստական խմբավորումը, որը կապեր ունի Ալ-Քայեդայի հետ:

Жертвами двойного теракта в Кампале стали 64 человека
Жертвами двойного теракта в столице Уганды, городе Кампала, по уточненным данным, стали 64 человека, в том числе гражданин США. Число пострадавших пока не уточняется, известно лишь, что только в одну из городских больниц доставлены 12 раненых, в том числе трое американцев.
Об этом, согласно Лента.ру, сообщает Associated Press со ссылкой на представителей полиции.
Взрывные устройства сработали вечером в воскресенье, 11 июля, когда в ресторане и спорт-баре шла прямая трансляция финального матча чемпионата мира по футболу, посмотреть которую собрались многочисленные зрители.
По версии руководства полиции Кампалы, к организации теракта может быть причастна исламистская группировка "Аль-Сахаб" из Сомали, связанная с "Аль-Каедой".