Երևանում տեղի ունեցավ հայ-լեհական գործարար համաժողովը
Երևանում այսօր բացվեց Հայաստան-Լեհաստան գործարար համաժողովը, որը կազմակերպել է Զարգացման հայկական գործակալությունը` Հայաստան-Լեհաստան տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի շրջանակներում:
Գործարար համաժողովի պաշտոնական բացումից առաջ ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Մուշեղ Թումանյանը և Լեհաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Մարտին Կորոլեցը ստորագրեցին միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի արձանագրությունը: Գործարար համաժողովի ողջույնի խոսքում երկու նախարարները կարևորեցին հայ-լեհական տնտեսական կապերի խթանմանն ուղղված գործարարների միջև ակտիվ շփումները:
«Հուսով ենք, որ համաժողովի ընթացքում կշտկվեն համագործակցության ուղիներն ու կոնկրետ ոլորտները»,- նշեց Մ. Թումանյանը:
Հայ-լեհական գործարար համաժողովի ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների և ներդրումային հեռանկարները: Ներկայացվեցին նաև Հայաստանի ընդհանուր տնտեսական իրավիճակն ու կարևորագույն ոլորտներ:
Երևան ժամանած լեհ պատվիրակության կազմում են Լեհաստանի էկոնոմիկայի նախարարը, բնապահպանության նախարարը, տրանսպորտի փոխնախարարը, լեհական բանկերի միության նախագահը և այլ պաշտոնատար անձինք: Նշենք, որ այսօր մեկնարկում է Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկու պաշտոնական այցը Հայաստան:
Ըստ Հայաստանի վիճակագրական ծառայության տվյալների` Հայաստանի և Լեհաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2009 թվականին կազմել է 34.7 մլն դոլար: Արտահանունը կազմել է 0.7 մլն դոլար, ներմուծումը` 34 մլն.: 2010 թվականի 5 ամիսների ընթացքում առևտրաշրջանառությունը ավելացել է 6.9 %-ով և կազմել 10.7 մլն դոլար, այդ թվում` արտահանումը կազմել է 1.4 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը` 9.3 մլն: Հայաստանից Լեհաստան արտահանվել է կաուչուկ, ալյումին, ներմուծվել են եթերային յուղեր, օծանելիք, կոսմետիկ ապրանքներ և այլն:

Armenian-Polish business forum kicked off in Yerevan today. It was organized by the Armenian Development Agency within the framework of the Armenian-Polish intergovernmental commission first meeting.
Before the official opening of forum Armenian Deputy Minister of Economy Mushegh Tumanyan and Polish Deputy Minister of Economy Marcin Korolec signed the protocol of intergovernmental commission first meeting. In their greeting speeches the two Ministers attached importance to active contacts between businessmen aimed at promoting Armenia-Poland business ties.
“We hope the ways and spheres of cooperation will be specified at the forum,” Mr. Tumanyan said.
Prospects of trade and economic relations and investments between the two countries were discussed at the forum. The general economic situation in Armenia was also presented.
Polish Minister of Economy, Minister of Environment, Deputy Minister of Transport, Polish Bank Association President and other high-ranking officials are included in the Polish delegation. Note that Polish Foreign Minister Radoslaw Sikorski’s official visit to Armenia starts today.
According to the National Statistical Service of Republic of Armenia, trade circulation between Armenia and Poland in 2009 amounted to USD 34.7m. Export was USD 0.7m, import 34m. In the 5 months of 2010 trade circulation increased by 6.9 percent amounting to USD 10.7m, including export – USD 14m and import USD 9.3m. Rubber, aluminium was exported from Armenia to Poland, ether oils, perfumes, cosmetic goods were imported.