Երևանում տեղի ունեցավ հայ-լեհական գործարար համաժողովը
Երևանում այսօր բացվեց Հայաստան-Լեհաստան գործարար համաժողովը, որը կազմակերպել է Զարգացման հայկական գործակալությունը` Հայաստան-Լեհաստան տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի շրջանակներում:
Գործարար համաժողովի պաշտոնական բացումից առաջ ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Մուշեղ Թումանյանը և Լեհաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Մարտին Կորոլեցը ստորագրեցին միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի արձանագրությունը: Գործարար համաժողովի ողջույնի խոսքում երկու նախարարները կարևորեցին հայ-լեհական տնտեսական կապերի խթանմանն ուղղված գործարարների միջև ակտիվ շփումները:
«Հուսով ենք, որ համաժողովի ընթացքում կշտկվեն համագործակցության ուղիներն ու կոնկրետ ոլորտները»,- նշեց Մ. Թումանյանը:
Հայ-լեհական գործարար համաժողովի ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների և ներդրումային հեռանկարները: Ներկայացվեցին նաև Հայաստանի ընդհանուր տնտեսական իրավիճակն ու կարևորագույն ոլորտներ:
Երևան ժամանած լեհ պատվիրակության կազմում են Լեհաստանի էկոնոմիկայի նախարարը, բնապահպանության նախարարը, տրանսպորտի փոխնախարարը, լեհական բանկերի միության նախագահը և այլ պաշտոնատար անձինք: Նշենք, որ այսօր մեկնարկում է Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկու պաշտոնական այցը Հայաստան:
Ըստ Հայաստանի վիճակագրական ծառայության տվյալների` Հայաստանի և Լեհաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2009 թվականին կազմել է 34.7 մլն դոլար: Արտահանունը կազմել է 0.7 մլն դոլար, ներմուծումը` 34 մլն.: 2010 թվականի 5 ամիսների ընթացքում առևտրաշրջանառությունը ավելացել է 6.9 %-ով և կազմել 10.7 մլն դոլար, այդ թվում` արտահանումը կազմել է 1.4 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը` 9.3 մլն: Հայաստանից Լեհաստան արտահանվել է կաուչուկ, ալյումին, ներմուծվել են եթերային յուղեր, օծանելիք, կոսմետիկ ապրանքներ և այլն:

В Ереване состоялся армяно-польский бизнес-форум
В Ереване сегодня открылся армяно-польский бизнес-форум, организованный Армянским агентством развития в рамках первого заседания межправительственной комиссии экономического сотрудничества Армения-Польша.
До начала форума заместитель министра экономики Армении Мушег Тумасян и заместитель министра экономики Польши Мартин Королец подписали протокол первого заседания межправительственной комиссии. «Надеемся, что в рамках бизнес-форума будут уточнены пути и конкретные сферы сотрудничества», - отметил заместитель министра экономики Армении Мушег Товмасян.
В ходе армяно-польского форума были обсуждены перспективы торгово-экономических отношений между двумя странами, а также перспективы инвестиций. Была представлена общая экономическая ситуация в Армении и важнейшие отрасли промышленности.
В составе польской делегации находятся министр экономики Польши, министр охраны природы, заместитель министра транспорта, председатель союза польских банков и другие официальные лица. Отметим, что сегодня начинается официальный визит министра иностранных дел Польши в Армению.
Согласно официальным данным Национальной статистической службы Армении, товарооборот между Арменией и Польшей в 2009 году составил 34.7 млн. долларов. Доля экспорта составила 0.7 млн. долларов, а импорта – 34 млн. долларов. В течение первых пяти месяцев 2010 года товарооборот увеличился на 6.9% и составил 10.7 млн. долларов, в том числе, экспорт – 1.4 млн. долларов, а импорт – 9.3 млн. Из Армении в Польшу экспортируются хлоропреновый каучук, алюминий, а импортируются – эфирные масла, духи, косметическая продукция и т.д.