Եղանակային պայմանները, գյուղմթերքը և գները
Այս տարի եղանակային պայմաններն այնքան էլ բարենապաստ չէին հայրենի գյուղարտադրողի համար. գարնանային ցրտահարությունները, կարկուտը, անձրևները, այժմ էլ շոգը ունեցել են իրենց ազդեցությունը պտղաբուծության և բանջարաբուծության վրա:
Այսօր լրագրողներին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը, խոսելով բնության վնասաների շուրջ, փաստեց, որ այս տարի ծիրանի բերքը 25-30 հազար տոննայի կարգի է, իսկ անցյալ տարի ստացվել է 85 հազար տոննա ծիրանի բերք:
Ինչ վերաբերում է գյուղացիներին վնասի փոխհատուցմանը, ապա գյուղատնտեսության նախարարը շեշտեց, որ Հայաստանում ներդրված չէ գյուղատնետսության ապահովագրության համակարգ, սակայն որոշակի օգնություն կլինի, օրինակ` սերմացուի տեսքով:
Գերասիմ Ալավերդյանը խոսեց նաև բանջարանոցային որոշ տեսակների շրջանում տարածված հիվանդությունների շուրջ և նշեց, որ տևական անձրևենրից հետո նկատվում է լոլիկի քաղցկեղ, ցորենի դեղին ժանգ և այլ հիվանդություններ:
«Տարածքներ կան, որտեղ լոլիկը երեք անգամ սածիլ է դրվել»,- փաստեց նախարարը և հավելեց, որ թունաքիմաիկտներ կան և գյուղացիները պայքարում են հիվանդությունների դեմ:
Գերասիմ Ալավերդյանը խոսեց նաև բանջարաբոստանային կուլտուրաների թանկ գներից և նշեց, որ այժմ շուկայում է ջերմոցային եղանակով ստացված գյուղմթերքը, իսկ շուտով բացօթյա եղանակով ստացված բերքը կլինի, և գյուղմթերքենրի շուկայում բարձր գները կնվազեն:

The weather conditions, food products and the prices
This year the weather conditions were not favorable enough for the local food products, the spring frosts, the hail, rains, and the heat now have left their influence on the fruit production and vegetable production.
The RA agriculture minister Gerasim Alaverdyan speaking about the damages of the nature stated that this year the apricot crop is around 25 – 30 tones while last year it was around 85 thousand tones.
As for the compensation of the countrymen the Agriculture Minister mentioned that the agricultural security system is not being used in Armenia yet, however there will be provided some help.
Gerasim Alaverdian also spoke about some diseases that are spread within different spices of vegetables. He also mentioned that after the continuous rains there is found out tomato cancer, yellow rust of wheat and other diseases.
“There are regions where the tomato has given seedling,” the Minister stated and added that there are some medicines and the countrymen are using them to struggle against it.