«Երևանյան շուկան առաջարկում է բնակարաններ` հարուստների համար»
2010-ի առաջին հինգ ամսվա ընթացքում` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանի շինարարության և շինարարական աշխատանքների աճը ավելացել է 112 տոկոսով: Մայիսին` ապրիլի համեմատ, շինարարական աշխատանքների ծավալն աճել է 8.8 տոկոսով: Հրավիրված մամլո ասուլիսում նման տեղեկություն հայտնեց Ազգային վիճակագրական ծառայության շինարարության բաժնի պետ Մարիամ Պետրոսյանը:
Շինարարական աշխատանքների մեծ մասը` 44.2 տոկոս, ըստ Պետրոսյանի, ֆինանսավորվում է մասնավոր կազմակերպությունների կողմից, 12 տոկոս` պետական բյուջեի, 0.2 տոկոս` համայնքների միջոցների, 26.5 տոկոս` միջազգային վարկերի շնորհիվ:
Ճգնաժամային շրջանում շինարարության ոլորտում գրանցվել է 40 տոկոս անկում:
Ասուլիսին ներկա անկախ փորձագետ Սամվել Ավագյանն իր հերթին նշեց, որ Երևանը հանրապետության միակ քաղաքն է, որտեղ տեղի է ունենում քաղաքի ընդարձակում, «սա բացասական երևույթ է, և եթե Երևանը շարունակի նման տեմպով ընդարձակվել, ապա շատ շուտով ստիպված կլինի օգտագործել գյուղատնտեսական նշանակության հողեր, ինչն այդքան նպաստավոր չէ»:
Փորձագետը նկատել է ևս մեկ բացասական երևույթ Երևանում ընթացող շինարարությունում. «Առաջնահերթությունը տրվում է էլիտար շինարարությանը, սակայն պետք է նկատել, որ միջին խավն այլ որակի կառույցների նկատմամբ է պահանջարկ ներկայացնում»,- ասաց Ավագյանը` հավելելով, որ շուկան այսօր առաջրկում է բնակարաններ` միայն հարուստների համար:

“Yerevan market offers apartments for the rich only”
The construction volume grew 112 percent over the first five months of 2010, as compared with the same period of the previous year. Construction volume grew 8.8 percent in May, as compared with April. National Statistical Service Structural Subdivision Head Mariam Petrosyan told a press conference today.
According to Mrs. Petrosyan, the construction works are mostly financed by private organizations – 44.2 percent, 12 percent is financed by the state budget, 0.2 percent by communities, 26.5 percent by international credits.
Construction volume fall 40 percent under the financial crisis.
In return, independent expert Samvel Avagyan, said that Yerevan is the only city in Armenia being expanded, it is a “negative phenomenon, and if Yerevan continues expanding at current rates, agricultural lands will be also used soon, what is not so favorable.”
“Elite building construction is prioritized in Yerevan, while it does not meet population medium stratum demand,” Avagyan said adding that currently the market offers apartments for the rich only.