ՀՀԿ անդամ. «Ղարաբաղի ժողովուրդն ազատ ապրելու իրավունք ունի»
«Ինչպես բոլոր ժողովուրդները, այնպես էլ Ղարաբաղի ժողովուրդն ունի ազատ ապրելու իրավունք։ Ադրբեջանի հանրությունն ու հատկապես իշխանությունները պետք է գիտակցեն, որ այլ ճանապարհ չկա, և փոխզիջումը կարող է լինել միայն Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելով», - այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին խոսելիս` ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը:
Փոխզիջումները, ըստ Մինասյանի, կարող են լինել 2 սկզբունքով. «Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը ու կապը մայր հայրենիքի` Հայաստանի հետ և ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Սակայն հարցերի լուծումից հետո ազատագրված տարածքների հանձնման հարցը, որպես փոխզիջում, կդառնա բանակցային սեղանի քննարկման և կոմպրոմիսային լուծումների առարկա, որին պարտադիր պետք է մասնակցի նաև ղարաբաղյան կողմը»:
Անդրադառնալով ադրբեջանական իշխանությունների ռազմատենչ հայտարարություններին` Մինասյանը նշեց, որ դրանք ներքին օգտագործման համար են և այն որակեց որպես «քաղաքական տրյուկ»:
«Նավթադոլարները շատ թանկ հաճույք են, կլաններն իրենց գործն արել են, և իրենց երկրի ժողովրդին հանգստացնելու, խաբելու համար պետք է ասեն, որ զենք են գնում և պատրաստվում են պատերազմի», - ընդգծեց Մինասյանը:
Խոսելով հնարավոր պատերազմական գործողությունների մասին` ՀՀԿ-ականը վստահորեն ասաց, որ Ալիևը և նրա կլանը երբեք պատերազմի չեն գնա, քանի որ արդյունքում կունենան հսկայական կորուստներ` ոչ միայն մարդկային, այլև` տարածքային: Սակայն, ըստ բանախոսի, «մենք պետք է մշտապես պատրաստ լինենք յուրաքանչյուր ռազամական գործողության»:

Представитель РПА: Народ Карабаха имеет право на свободную жизнь
«Как все народы, так и народ Карабаха, имеет право на свободную жизнь. Азербайджанское общество и особенно власти должны осознать, что иного пути нет и взаимные уступки могут быть лишь на основе признания права на самоопределение карабахского народа», - заявил сегодня на пресс-конференции депутат парламента Армении, республиканец Мкртич Минасян.
По мнению депутата, в основу компромиссов могут быть заложены два принципа: «Безопасность народа Нагорного Карабаха, связь с родиной – Арменией, и право карабахского народа на самоопределение. После решения этих вопросов, вопрос сдачи освобожденных территорий, в качестве уступки, станет предметом переговорных обсуждений и компромиссных решений, в котором обязательно должна участвовать также карабахская сторона».
Касаясь воинственных заявлений азербайджанских властей, М.Минасян отметил, что они предназначены для внутреннего потребления и квалифицировал их как «политические трюки».
«Нефтедоллары – дорогое удовольствие, клановая система сделала свое дело, и для успокоения народа этой страны необходимо внушить ему, что приобретается вооружение для подготовки к войне», - подчеркнул М.Минасян.
Говоря о возможном возобновлении военных действий, представитель РПА отметил, что Алиев и его клан никогда не пойдут на войну, поскольку в ее результате будут иметь огромные потери, не только человеческие, но и территориальные. По мнению депутата, «армянская сторона постоянно должна быть готова к любому военному действию».