ՀՀԿ անդամ. «Ղարաբաղի ժողովուրդն ազատ ապրելու իրավունք ունի»
«Ինչպես բոլոր ժողովուրդները, այնպես էլ Ղարաբաղի ժողովուրդն ունի ազատ ապրելու իրավունք։ Ադրբեջանի հանրությունն ու հատկապես իշխանությունները պետք է գիտակցեն, որ այլ ճանապարհ չկա, և փոխզիջումը կարող է լինել միայն Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելով», - այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին խոսելիս` ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մկրտիչ Մինասյանը:
Փոխզիջումները, ըստ Մինասյանի, կարող են լինել 2 սկզբունքով. «Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը ու կապը մայր հայրենիքի` Հայաստանի հետ և ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Սակայն հարցերի լուծումից հետո ազատագրված տարածքների հանձնման հարցը, որպես փոխզիջում, կդառնա բանակցային սեղանի քննարկման և կոմպրոմիսային լուծումների առարկա, որին պարտադիր պետք է մասնակցի նաև ղարաբաղյան կողմը»:
Անդրադառնալով ադրբեջանական իշխանությունների ռազմատենչ հայտարարություններին` Մինասյանը նշեց, որ դրանք ներքին օգտագործման համար են և այն որակեց որպես «քաղաքական տրյուկ»:
«Նավթադոլարները շատ թանկ հաճույք են, կլաններն իրենց գործն արել են, և իրենց երկրի ժողովրդին հանգստացնելու, խաբելու համար պետք է ասեն, որ զենք են գնում և պատրաստվում են պատերազմի», - ընդգծեց Մինասյանը:
Խոսելով հնարավոր պատերազմական գործողությունների մասին` ՀՀԿ-ականը վստահորեն ասաց, որ Ալիևը և նրա կլանը երբեք պատերազմի չեն գնա, քանի որ արդյունքում կունենան հսկայական կորուստներ` ոչ միայն մարդկային, այլև` տարածքային: Սակայն, ըստ բանախոսի, «մենք պետք է մշտապես պատրաստ լինենք յուրաքանչյուր ռազամական գործողության»:

RPA member: Karabakh people has right to live free
“Like all peoples, Nagorno Karabakh people also has the right to live free. Azerbaijani public, especially authorities should realize that there is no other way, and a compromise can be made through recognition of Karabakh people’s right to self-determination only,” NA RPA Faction member Mkrtich Minasyan told a press conference today speaking about the Nagorno Karabakh settlement.
According to Minasyan, compromises can be made by 2 principles – “Karabakh people’s security and tie with the homeland, Armenia, and Karabakh people’s right to self-determination. However, after solving the issues, the issue of ceding the liberated territories as a compromise will become a subject of discussion and subject of compromise solutions at the negotiating table, and the Karabakh side should take part in it without fail.”
Speaking about the bellicose statements of Azerbaijani authorities Minasyan said that they are for domestic use only, classing them as a “political trick.”
“Petrodollars are an expensive pleasure, the clans have done their business, and to calm down, to deceive their people they need to say that they purchase arms and prepare for war,” Minasyan stressed.
Speaking about possibility of operations RPA member assured that Aliyev and his clan will never make war since if they do it they will suffer a lot of casualties, as well as territorial losses. However, according to the speaker, “we should be always ready for any operation.”